وبلاگ

کاغذهای رسید خودپردازها مورد اقبال بازاریافت کنندگان

فهرست مطالب

[ad_1]

کاغذهای رسید خودپردازها
hodis

تا دیروز فقط پلاستیک، شیشه و … بود اما حالا کاغذهای رسید خودپردازها و کارتخوان‌ ها را هم جمع می‌ کنند و می‌ فروشند. هر کیلوگرم حداقل پنج هزار و ۵۰۰ تومان! آن طور که پیشکسوتان صنعت کاغذ می‌ گویند رسیدهای کاغذی بانک چاپ لیزری دارند و بازیافت آن راحت‌تر است همین هم موجب می‌ شود گران تر باشند.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین، چند هفته‌ای است که تصاویری از جمع‌آوری کاغذهای رسید خودپردازهای بانکی در فضای مجازی دست به دست می‌ شود.

مرد جوانی که به جمع‌ آوری کاغذهای رسید خودپردازهای بانک و حتی رسید خرید دستگاه‌ های کارتخوان مشغول است عنوان می‌کند که هر کیلوگرم از این کاغذها را پنج هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشد. او می‌ گوید: «تعداد این کاغذها کم است و معمولا پراکنده می‌ شوند اما اگر حجم خوبی جمع کنیم، گاهی مراکز ضایعاتی با قیمت بهتری نسبت به مابقی ضایعات از ما می‌ خرند. البته فقط بعضی مراکز. برای بعضی مراکز هم فرقی ندارد و مثل بقیه ضایعات بازیافتی با آن برخورد می‌ کنند»

بیشتر بخوانید: تولید کاغذ حرارتی در کشور

کاغذهای رسید خودپردازهامیزان تولید کاغذهای رسید خودپردازها در سال گذشته 

ماجرا درباره کاغذ حساس حرارتی یا همان کاغذ رول حرارتی که مردم معمولا آن را به نام «کاغذ رسید تراکنش یا کاغذهای رسید خودپردازها» می‌ شناسند. کاغذی که نظام بانکی و پرداخت کشور از آن در دستگاه‌ های خودپرداز، دستگاه‌ های کارت‌خوان فروشگاهی و شعب، دستگاه‌ های خودپرداز غیرنقد و برخی از دیگر دستگاه‌ های الکترونیکی جهت چاپ رسید استفاده می‌ کنند و با شیوع کرونا پرمصرف‌ تر شده‌ اند.‌

پراستفاده‌ ترین موارد استفاده از این کاغذها به ترتیب دستگاه‌ های کارت‌خوان و خودپردازها هستند. طبق گزارش شاپرک ۱۶۰ میلیارد تراکنش بانکی در سال ۹۹ انجام شده که احتمالا علت افزایش آن گسترش بانکداری الکترونیک و البته استفاده کمتر از پول نقد در شرایط شیوع کرونا است.

با فرض ۱۶۰ میلیارد تراکنش در سال ۹۹، با توجه به اینکه میانگین طول رول‌ های کاغذ دستگاه کارت‌خوان ۱۸ متر است، با این پیش‌فرض که طول کاغذهای رسید خودپردازها به‌طور میانگین هشت سانتی‌متر بوده و تنها خریدار رسید تراکنش خود را دریافت کرده باشد، این طول رول کاغذ، جوابگوی نزدیک به ۲۲۴ عدد تراکنش خرید است.در نتیجه با یک ضرب و تقسیم ساده متوجه می‌ شویم که در سال ۹۹ صنعت پرداخت بیش از ۷۱۴ میلیون رول کاغذ مصرف کرده است! البته این جدا از کاغذی است که برای استفاده از خودپردازها مصرف می‌ شود.

کاربرد بازیافت کاغذهای رسید خودپردازها

حسین ابراهیمی فردوئی، رئیس سابق سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، در پاسخ به این سوال می‌ گوید: کاغذهای رسید خودپردازهای بانکی قابل بازیافت هستند اما نه برای تبدیل به کاغذ کرافت (کاغذ و مقوای ساخت کارتن).

با این حال به گفته او این کاغذهای رسید خودپردازهای بانکی برای شرکت‌ هایی که از ضایعات و کاغذهای سفید مثلا برای ساخت شانه تخم‌مرغ یا ظروفی برای گرم‌ نگه داشتن غذا استفاده می‌ کنند، کاربرد دارد.

او می‌افزاید: البته کاغذهای رسید حجم بسیار کمی دارند و در میان حجم ضایعاتی که برای این کار مصرف می‌شود، بسیار ناچیز است. مثلا در گذشته روزی ۱۰۰ تن مواد ضایعاتی را تبدیل می‌ کردیم، حجم رسیدهای جمع‌آوری شده در این ۱۰۰ هزار کیلوگرم بسیار ناچیز و گم است.

ابراهیمی با بیان این که «در بازیافت ضایعات کاغذهای سفید جدا می‌شوند و سایر کاغذ و مقواهایی که رنگدانه‌های سفید روشن ندارند را برای کاغذهایی کرافت استفاده می‌کنند»، توضیح می‌دهد که قیمت فروش ضایعات کاغذ با سایر ضایعات متفاوت است. به همین دلیل گاهی فروش آن به صرفه است.

این پیشکسوت صنعت کاغذ ادامه می‌دهد: اگر این کاغذهای رسید به شرکت‌هایی که کاغذ سفید بازیافت می‌کنند برسد، می‌تواند با قیمت خوبی فروخته شود. چون این کاغذها چاپ لیزری و توسط جوهرافشان دارند و جوهری مثل چاپ‌های قدیم ندارند که لازم باشد در فرایند پاک‌سازی کاغذ و گرفتن رنگدانه‌ها اذیت کنند. پس این کاغذها از کاغذهای نوشته‌دار راحت‌‌تر بازیافت می‌شوند و کیفیت خوبی هم دارند. همین می‌تواند موجب شود با قیمت بالاتری فروخته شود.

آنطور که از گفته‌های جمع‌آورندگان ضایعات برمی‌آید ظاهرا همینطور هم هست و این نوع کاغذ در حال حاضر با قیمت بالاتری در حال خرید و فروش است. طاهرشبیری، دبیر سابق سندیکای کاغذ و مقوا قیمت خرید و فروش کاغذ را بین سه هزار تا چهارهزار تومان به تجارت‌نیوز اعلام می‌کند و این در حالیست که ضایعاتی‌ها می‌گویند کاغذهای رسید بانکی دست کم پنج‌ هزار و ۵۰۰ تومان از آنها خریده می‌شود!

منبع: تجارت نیوز

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب