وبلاگ

چاپ جعبه و بسته بندی چیست؟ – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

چاپ جعبه و بسته بندی
hodis

امروزه استفاده از چاپ جعبه و بسته بندی فقط به محافظت از یک محصول محدود نمی شود، بلکه از آن به عنوان ابزاری برای بازاریابی، ایجاد سهام تجاری و رونق فروش نیز استفاده می‌شود.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از  ایسنا،  شبکه چاپ جعبه و بسته بندی یک محصول به اندازه خود آن محصول در تصمیم گیری مصرف کننده نقش مهمی دارد. در این مقاله، بسته بندی محصول و اهمیت آن مورد بررسی قرار گرفته است.

 

چاپ جعبه و بسته بندی چیست؟

بسته بندی و جعبه شامل کلیه فعالیت های مربوط به طراحی، ارزیابی و تولید پوسته محافظتی برای یک محصول است. در واقع، بسته بندی و جعبه ترکیبی از علم، هنر و فناوری است که در طی مراحل توزیع، ذخیره، فروش و مصرف محصول، آن را در برابر هرگونه آسیب محیطی محافظت می‌کند. چاپ کاغذ بسته بندی لباس و جعبه علاوه بر حفاظت محصول، در جذابیت محصول برای مشتری نیز نقش به سزایی دارد. 

بیشتر بدانید:

جدیدترین ها در تکنولوژی صنعت بسته بندی

نبود کارخانه‌ های بسته‌بندی عسل مشکل مهم صادرات

نقش چاپ جعبه و بسته بندی در بازاریابی محصول

پس از برندسازی محصول، باید به طراحی بسته بندی و جعبه و لیبل زدن روی آن پرداخت. برندینگ، بسته بندی و لیبل گذاری فعالیت‌هایی کاملاً تخصصی هستند که به ارائه خدمات از طرف کارشناسان تبلیغات نیاز دارند. در حقیقت این کالا نیست که توسط خریدار انتخاب می شود، بلکه برند به همراه بسته بندی و لیبل است که به فروش می‌رسد. به تعبیری برند، بسته بندی و لیبل، نمایانگر محصول شما هستند.

یکی از راه های مؤثر پیش روی تولید کنندگان برای ایجاد تمایز میان محصولات خود و رقبا، استفاده از روش های نوین بسته بندی و جعبه است. بسته بندی در واقع عاملی اثرگذار در هویت محصول است که برندگذاری و تبلیغات محصولاتی نظیر لباس، پوشاک و غیره را امکان پذیر ساخته است. 

 

۶ کاربرد چاپ جعبه و بسته بندی عبارتند از:

۱. محافظت کردن

محصول، در مسیر انتقال از محل تولید تا زمانی که به دست مصرف کننده نهایی برسد، ممکن است با یکسری خطرات احتمالی روبرو شود. در این بازه زمانی، حفاظت از محصول در برابر آسیب های احتمالی در هنگام حمل و نقل و انبار تا مصرف بر عهده بسته بندی است.

۲. محدود نگه داشتن

جعبه و بسته بندی لباس و پوشاک در تهیه یک ظرف نگهدارنده برای محصول، عملکرد بالایی دارد. کالاهایی همچون لباس و پوشاک و غیره که دارای ماندگاری بالایی هستند، در جعبه های مقوایی بسته بندی و جعبه می شوند. برای بسته بندی استفاده می شود. شیر و نوشیدنی ها در قوطی هایی که به راحتی قابلیت باز شدن دارند، بسته بندی می شوند.

۳. شناسایی مشخصات

بسته بندی و جعبه به تمایز برندها از یکدیگر کمک می کند و منجر به افزایش سرعت مصرف کننده در خرید می شود. همچنین، مشخصاتی همچون نام محصول، سازنده، مواد تشکیل دهنده، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و غیره بر روی بسته بندی ذکر می شود که مصرف کنندگان را قادر می‌سازد تا با توجه به ملاحظات خود، آن محصول را خریداری کنند.

۴. راحتی

عمده فروشان، خرده فروشان، واسطه‌گرها، نگهبانان انبار و مصرف کنندگان، خواستار راحتی در بسته بندی هستند؛ یعنی محصول باید وزن کم و بسته بندی و جعبه مناسبی داشته باشند تا حمل آن با دست انجام شود.

۵. جذابیت

بسته بندی، محصول تولیدی را بیشتر نمایان می کند. مواردی همچون طرح، رنگ، لیبل، مواد چاپی، تصویر و غیره باعث ارزشمندتر شدن بسته بندی می‌شوند. به عنوان مثال، شکلات‌ها همیشه در بسته های جذاب بسته بندی شده و برای جذب مشتریان هدف به نمایش گذاشته می شوند.

۶. استفاده مجدد

امروزه برخی از شرکت ها خواستار این هستند که ظرف محصول آن ها دارای قابلیت استفاده مجدد باشد. به عنوان مثال، نوشیدنی های بهداشتی مانند نسکافه، ترشی، مربا و غیره در بطری های شیشه ای فروخته می شوند. این بطری‌ها می توانند در آشپزخانه نیز استفاده شوند. این عامل تمایل مصرف کننده را برای خرید محصول افزایش می دهد.

دلایل اهمیت چاپ جعبه و بسته بندی محصولات

در ادامه، ۴ مورد از دلایل اهمیت بسته بندی برای محصولات ذکر شده است:

 

۱. شناخت برند

اگر یک لحظه به برندهای مورد علاقه خود فکر کنید، متوجه می شوید که همه آنها در یک خصوصیت اشتراک دارند و آن، به یاد ماندنی بودن این برندهاست. در طول چند دهه گذشته برندهای مشهور تغییرات چندانی نکرده‌اند. برندهای قابل تشخیص که شهرت زیادی دارند، نباید لوگو یا بسته بندی خود را تغییر دهند،

 

۲. متمایز شدن برند

محصولات فراوانی در بازار وجود دارد که می توانند توجه مشتریان را به سمت خود جلب کنند. یک برند برای رسیدن به موفقیت، باید از رقبای خود متمایز و متفاوت باشد. استفاده از روش های نوین بسته بندی و جعبه جهت تمایز محصولات تولیدی از رقبای آن بسیار تأثیرگذار است. 

 

۳. بسته بندی؛ یک ابزار بازاریابی

بسته بندی و جعبه یک محصول این قابلیت را دارد که به عنوان یک وسیله بازاریابی مفید از طریق تبلیغات درون فروشگاهی مورد استفاده قرار گیرد. محصولات برند دار به راحتی شناخته می شوند، بنابراین اگر در طراحی بسته بندی، لوگو در قسمت جلو یا مرکز آن قرار بگیرد، در خریدهای بعدی به مشتریان کمک می کند تا محصول موردنظر را بهتر به خاطر بیاورند.

 

۴. تأثیر نوسانات رنگ در بسته بندی

رنگ های به کار رفته در چاپ جعبه و بسته بندی محصول  نقش مهمی در تصمیم گیری مصرف کننده برای خرید ایفا می‌کنند. مغز به روش های مختلفی به رنگ ها واکنش نشان می دهد، بنابراین رنگ های مورد استفاده در بسته بندی خود را می‌توان بر این اساس انتخاب کرد. به عنوان مثال، محصولاتی با بسته بندی سفید، سادگی، ایمنی و خلوص محصول را به مخاطب القا می کنند.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب