وبلاگ

پیگیری مشکل برداشت تسهیلات کرونایی ناشران توسط شبکه بانکی

فهرست مطالب

[ad_1]

برداشت تسهیلات کرونایی
hodis

نماینده معاون توسعه‌ و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وجود مشکل در برداشت تسهیلات کرونایی سامانه کارا از سوی فعالان حوزه نشر که چند روز قبل از سوی رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان اعلام شد را مرتبط با سازوکار نظام بانکی اعلام کرد که عمومیت ندارد و خاص یک ناشر است.  

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا، آسیب‌ اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا بر کسب و کار‌ها، حمایت‌ های مادی در قالب ارائه تسهیلات فوری را ضروری کرد؛ به‌ویژه برای فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه که پیش از همه‌گیری کووید 19 نیز به دلایل مختلف از‌‌جمله رکود بازار محصولات فرهنگی مانند کتاب، متحمل صدمات قابل توجهی شده بودند. بسیاری از کتاب‌فروشان و ناشران آسیب مالی بازار کرونا‌زده حوزه کتاب را میلیارد‌ها تومان اعلام کردند.

لطمه‌ای که موجب شد، سال 1399 با آغاز به‌کار سامانه کارا و در نخستین مرحله ثبت‌نام، تقاضای 1000 میلیارد‌ تومان وام 12 درصدی به ثبت رسید. 526 میلیارد تومان یعنی فقط 48 درصد از این میزان درخواست‌ به متقاضیان اعطا شد. از این میزان حدود 300 میلیارد تومان به بنگاه‏‌های فعال در صنعت نشر، نظیر انتشارات، چاپخانه، کتاب‌فروشی، صحافی و دیگر خدمات فرهنگی پرداخت شد.

در آستانه رونمایی از بسته تسهیلات جدید کرونایی ویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، برخی از وجود مشکلات در برداشت تسهیلات کرونایی سامانه کارا، با وجود واریز آن به حساب متقاضیان خبر می‌دهند. یکی از مصادیق این مشکل ظاهرا در حوزه نشر بروز کرده، در‌ حالی‌ که افسر موموندی، نماینده معاون توسعه‌ و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر، این مساله را تنها برای یک ناشر اعلام می کند و می‌گوید: «براساس اطلاعات سامانه کارا، این ناشر محترم تسهیلات‏ مورد تقاضایشان را دریافت نکرده‏‌اند. اگر تسهیلات به حسابشان واریز شده بود، باید اطلاعات پرداخت در سامانه کارا دیده می‌‏شد.»  

عدم امکان برداشت تسهیلات کرونایی

به گفته رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، امکان برداشت تسهیلات کرونایی برای برخی از اعضا اتحادیه و یا فعالان بیرون از اتحادیه وجود ندارد. آیا این ادعا صحت دارد؟ دلیل اصلی این مانع و یا موانع چیست؟ آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکان رفع این موانع را دارد یا اینکه نظام بانکی باید برای این مشکلات اقدام کند؟

عدم امکان برداشت تسهیلات کرونایی واریز شده به حساب متقاضیان، بی‏‌تردید پس از طی فرآیندهای سامانه کارا، مرتبط با ساز و کار شبکه بانکی و یا تعاملات مالی متقاضی در شعبه پرداخت‌‏کننده تسهیلات است.

درباره این مشکل به‌خصوص، اطلاعات یک ناشر در اختیار ما قرار گرفته بود که پس از رصد سامانه کارا و نیز پیگیری از کارشناسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دریافتیم، عملیات واریز وجه تسهیلات به حساب ناشر معترض در سامانه درج نشده است.

توضیح دقیق‏‌تر اینکه، براساس اطلاعات سامانه کارا، این ناشر محترم تسهیلات‏ مورد تقاضایشان را دریافت نکرده‏‌اند، اگر تسهیلات به حسابشان واریز شده بود، باید اطلاعات پرداخت در سامانه کارا دیده می‌‏شد. با این حال پیشنهاد می‌‏کنم متقاضی محترم با شعبه محل تشکیل پرونده رایزنی کنند و همزمان اتحادیه نیز اطلاعات دقیق‏‌تری را برای بررسی و پیگیری از بانک مرکزی در اختیار دفتر توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر قرار دهد.

بیشتر بخوانید: مشکلات ناشران در دوران کرونا

برداشت تسهیلات کروناییبا توجه به تدوین بسته جدید تسهیلات برای حمایت از فعالان فرهنگ، هنر و رسانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد دولت سیزدهم، متقاضیان از چه زمانی مجاز به مراجعه و ثبت درخواست در سامانه کارا و یا ثبت‌‌نام برای دریافت تسهیلات کم‌بهره از صندوق کار‌آفرینی امید هستند؟

امکان ثبت درخواست در سامانه کارا برای مشمولان دریافت این تسهیلات همچنان مهیا است. ثبت درخواست جدید در سامانه تحفه برای دریافت تسهیلات کم‌بهره از صندوق کار‌آفرینی امید پس از افزایش اعتبار  ممکن خواهد بود. در حال حاضر تقاضایی بیش از 3 برابر اعتبارات مورد تفاهم از محل تبصره 18 قانون بودجه سنواتی سال 1399 کشور در سامانه تحفه ثبت‏ شده است.

بسته حمایتی دولت سیزدهم نیز در حقیقت گام دوم در حمایت از هنرمندان و فعالان فرهنگی و رسانه‏‌ای آسیب‌‏دیده در بحران کروناست و امیدوارم با تایید این بسته که از سوی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی با جدیت پیگیری می‌‏شود، خدمات مطلوب و مکفی حمایتی به جامعه فرهنگی کشور ارائه شود.

با توجه به تاکید دولت جدید بر حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه به‌دلیل تداوم آسیب‌های ناشی از شیوع کرونا، آیا نظام بانکی تغییراتی در فرآیند پرداخت تسهیلات در نظر گرفته است؟

تغییرات مورد نظر را باید از مسئولان نظام بانکی جویا شوید. چراکه هنوز متقاضیان از کندی فرایند اعطای تسهیلات گله‌‏مندند با این حال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنان از طریق تعامل بانک مرکزی و موسسات مالی و اعتباری برای تسهیلگری بیشتر رایزنی خواهد کرد.

آیا سامانه کارا برای متقاضیان باز است؟ و فرصت ثبت تقاضا تا چه تاریخی تمدید شده است؟

بله سامانه کارا همچنان فعال است و بر اساس مصوبات چهل و نهمین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا، مهلت ثبت درخواست تسهیلات برای متقاضیان تا پایان آذرماه در این سامانه تمدید شده است.

برداشت تسهیلات کرونایی

آیا رونمایی از بسته جدید تسهیلات کرونایی، تقسیم‌بندی جدیدی برای ثبت تقاضا تعریف شده یا به شیوه سابق بنگاه و یا شاغل محور است؟

این بسته حمایتی براساس نظرسنجی از صنوف و نیز برنامه معاونت‏‌های تخصصی، برای تدارک حمایت‌‏های مالی مستقیم و غیرمستقیم و نیز ارائه خدمات تأمین اجتماعی با هر دو رویکرد شاغل‏‌محور و بنگاه‏‌محور  پیشنهاد شده است.

 با روی کار آمدن دولت سیزدهم وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه اعلام برنامه‌های خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: شیوع کرونا هرچند یک بلای همه‌گیر بود؛ اما بیشتر این بلا به حوزه اصحاب فرهنگ و هنر رسیده است.» اسماعیلی در ادامه و بعد از دریافت اعتماد مجلس، به موضوع «اقتصاد فرهنگ» تاکید کرد. این رویکرد وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی منجر به تدوین بسته جدید تسهیلات کرونایی منجر شده است و اصحاب فرهنگ و هنر در انتظار رونمایی آن هستند. 

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب