وبلاگ

پیامدهای کمبود کاغذ دولتی از زبان ناشران – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

پیامدهای کمبود کاغذ دولتی
hodis

 آخرین کاغذ دولتی را سه یا چهار ماه پیش دریافت کردیم، بعد از آن، درخواست من باقیمانده و منتظریم تا کاغذ بیاید. به این دلیل که احتمال دارد کاغذ دولتی به دستمان برسد، تولیدات خود را متوقف کردیم. پیامدهای کمبود کاغذ دولتی می تواند بسیار زیان بخش باشد.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرناپلاس- کاغذ اصلی‌ترین ماده سازنده کتاب است، قیمت آن رابطه مستقیمی با قیمت کتاب دارد. دولت برای کمک به ناشران و کنترل قیمت کتاب، با تامین کاغذ دولتی اقدامات‌ مختلفی انجام داده‌ است اما تحریم‌ها و افزایش قیمت دلار به این بخش نیز زیان‌های فراوانی زد.

ارائه کاغذ دولتی مساله مهمی است که حدود چهار ماه متوقف بود، پیامدهای کمبود کاغذ دولتی فعالیت همه ناشران را تحت تاثیر قرارداد، در نتیجه تازه‌های نشر و تجدید چاپ کتاب‌ها کاهش یافت و به زمان دیگری موکول شد. برخی از ناشران هم مجبور به افزایش قیمت کتاب شدند.

افزایش قیمت کتاب در حالی اتفاق می‌افتد که بسیاری از کارشناسان این روند را موجب کاهش فروش می‌دانند، زیرا مردم از نظر اقتصادی در شرایطی نیستند که کالایی فرهنگی مانند کتاب را بتوانند همواره در سبد خرید نگه دارند.  آخرین کاغذ دولتی را سه یا چهار ماه پیش دریافت کردیم، بعد از آن، درخواست من باقیمانده و منتظریم تا کاغذ بیاید. به این دلیل که احتمال دارد کاغذ دولتی به دستمان برسد، تولیدات خود را متوقف کردیم. یکی از پیامدهای کمبود کاغذ دولتی پایین آمدن مشتریان کتاب اشت.

با این‌حال، بعد از چهار ماه خبر خوبی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام شد؛ اول تیرماه این وزارتخانه در پی ادامه روند کمبود کاغذ در کشور، در اطلاعیه‌ای برای وارد کردن بیش از ۲۰ هزار تن کاغذ تحریر و بالکی از شرکت‌های وارد کننده داخلی دعوت به همکاری کرد.

tehran exhibitio 2021

امید برای تخصیص کاغذ در دولت کنونی

علیرضا اسماعیلی مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد سوم تیرماه در برنامه «تقاطع فرهنگ» رادیو گفت‌وگو درباره پیامدهای کمبود کاغذ دولتی و مشکلات ناشران، گفت: پس از پیگیری‌های مفصل وزارتخانه، هیات دولت با واردات کاغذ از سوی شرکت‌های وارد کننده موافقت کرد و اطلاعیه آن روی پایگاه رسمی وزارت ارشاد قرار گرفت. با توجه به پیگیری‌ها و همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی، امیدواریم در دولت کنونی کاغذ را در اختیار ناشران قرار دهیم.

به گفته اسماعیلی، این کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود. وی افزود: سال ۹۹ ارز به کاغذ تخصیص داده نشد، لذا مبلغی که برای واردات در اختیار قرار می‌گیرد، ادامه تسهیلات سال ۹۸ قلمداد می‌شود. کارگروه کاغذ در معاونت امور فرهنگی تشکیل شده‌ و کاغذی که دولت برای واردات آن اعلام موافقت کرده‌، مختص نشر و مطبوعات است.

 پیامدهای کمبود کاغذ دولتی و افزایش همه هزینه‌ها 

محمد یراقچی مدیر انتشارات پنجره و رئیس کارگروه کتاب‌فروشان در اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، به افزایش قیمت هزینه‌ها در صنعت نشر اشاره کرد و به خبرنگار ایرناپلاس گفت: همه هزینه‌ها در بخش‌های چاپخانه، صحافی، حمل‌ونقل و انبارداری نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته‌ است. آخرین کاغذ دولتی را سه یا چهار ماه پیش دریافت کردیم، بعد از آن، درخواست من باقیمانده و منتظریم تا کاغذ بیاید. به این دلیل که احتمال دارد کاغذ دولتی به دستمان برسد، تولیدات خود را متوقف کردیم. پیامدهای کمبود کاغذ دولتی می تواند بسیار زیان بخش باشد.

وی با تاکید بر پیامدهای کمبود کاغذ دولتی افزود: در شرایط کنونی قیمت کاغذ در بازار آزاد بالاست. فکر می‌کنم حتی اگر دولت بخواهد اقدامی کند، باید در راستای کاهش یارانه‌های کاغذ برای ناشران باشد و کتاب بتواند به دست مخاطب عام با قیمت مناسب برسد. پیامدهای کمبود کاغذ دولتی بیش از همه برای ناشران است. ناشر هم علاقه‌ای به فروش کتاب با قیمت بالا ندارد زیرا مخاطب از خرید کتاب فاصله می‌گیرد. اگر کاغذ دولتی وارد و کمک‌های دیگری به ناشران و کتابفروشان شود، می‌توان قیمت کتاب را کنترل کرد.

 

 

بیشتر بخوانید:

برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت فیزیکی شایعه است

اهمیت کشورهای منطقه برای بازار نشر ایران

پیامدهای کمبود کاغذ دولتی

به گفته یراقچی، در سال‌های گذشته دولت برای تامین زینک ناشران هم اقداماتی انجام داد، اما چند سالی است که آنها هم متوقف شده‌ است.

وی ادامه داد: حال کتاب خوب نیست، پیش از این، ناشر و کتابفروش وضعیت جالبی نداشتند و اکنون کتاب هم مورد ظلم واقع شده‌ است. با تخفیف‌های بی‌رویه و قاچاق کتاب، کتابفروشی‌ها در حال ورشکستگی و تعطیلی هستند. کتاب به عنوان کالای فرهنگی در خطر است و باید اقدامات جدی در این حوزه انجام شود.

رئیس کارگروه کتاب‌فروشان در اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، درباره مهم‌ترین مطالبات بازار نشر گفت: کنترل بازار از اهمیت بالایی برخوردار است. کالایی به اسم کتاب، رونویسی و کتاب‌سازی می‌شود. قاچاقچیان، کتاب موفق ناشران را با تخفیف وارد بازار می‌کنند. از طرفی تخفیف‌هایی که در فضای مجازی ادامه پیدا کرده، هویت و شخصیت کتاب را در نظر مخاطب پایین آورده‌ است. کمتر کالایی را سراغ دارید که تا این حد مورد تخفیف قرار بگیرد و خفیف شود. این موارد باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب