وبلاگ

نرخ کاغذ در بازار آزاد سه برابر کاغذ یارانه ای – چاپ و…

فهرست مطالب

[ad_1]

کاغذ در بازار آزاد
hodis

در سال ۱۴۰۰ کاغذی با ارز دولتی به دست ما نرسیده‌ است. در این روزها کاغذ در بازار آزاد را با سه برابر قیمت کاغذ دولتی تهیه می‌کنیم. بعید می‌دانم از این به بعد بتوان با کاغذ ارز دولتی کتاب منتشر کرد. فعلا سیاستی در این حوزه ابلاغ نشده‌ است. البته درخواست‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنیم، اما خبری از ارائه کاغذ دولتی نیست و کاغذ را از بازار آزاد تهیه می‌کنم.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرنا پلاس، اباذر رضانیا مدیر انتشارات کوله‌پشتی درباره تاثیر خرید کاغذ از بازار آزاد بر قیمت پشت جلد کتاب توضیح داد: در این شرایط قیمت کتاب باید حداقل دو برابر شود، اما ناشران به قدرت خرید بازار توجه می‌کنند و مخاطب باید بتواند کتاب تهیه کند. در نتیجه عملا کار متوقف می‌شود برخی از ناشران دست از کار کشیدند و حتی نمی‌توانند کتاب‌هایشان را تجدید چاپ کنند. تولید در این شرایط پایین می‌آید و به نظر نمی‌رسد، ناشری بتواند ادامه کار دهد.

 

نرخ کاغذ در بازار آزاد را باید مشخص کرد

دیگر نه کاغذ با ارز دولتی ارائه شود و نه با قیمت کاغذ در بازار آزاد فروخته شود، بلکه قیمتی بینابین این دو باشد. اگر کاغذ در بازار آزاد، بندی ۴۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان است و کاغذ دولتی با قیمت بندی ۱۵۰ هزارتومان عرضه می‌شد، برای مثال این قیمت روی بندی ۳۰۰ هزار تومان ثابت شود.کاغذ بین قیمت دولتی و بازار آزاد ثابت شود.

رضانیا درباره اقداماتی که ناشران یا اتحادیه ناشران و کتابفروشان برای گذر از دوران بحرانی می‌توانند انجام دهند، گفت: تنها راه این است که دیگر نه کاغذ با ارز دولتی ارائه شود و نه با قیمت بازار آزاد فروخته شود، بلکه قیمتی بینابین این دو باشد.

اگر نرخ کاغذ در بازار آزاد، بندی ۴۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان است و کاغذ دولتی با قیمت بندی ۱۵۰ هزارتومان عرضه می‌شد، برای مثال  قیمت کاغذ در بازار آزاد روی بندی ۳۰۰ هزار تومان ثابت شود. ناشران به بندی ۳۰۰  هزار تومان هم راضی هستند، اما نمی‌توانند کاغذ به قیمت بندی ۵۰۰ هزار تومان فعالیت کنند. وقتی قیمت پنیر بالا رفته آیا فکر می‌کنید ارزان خواهدشد؟ پس قیمت کاغذ هم ارزان نخواهد شد.

وی با بیان اینکه مشکلات ناشران به کاغذ محدود نمی‌شود، افزود: قیمت مقوا از کیلویی ۲۴ هزار تومان به کیلویی ۳۰ هزار تومان رسیده‌ است. برخی از شرکت‌ها اصلا جنس توزیع نمی‌کنند؛ مقوا را انبار کردند و منتظر ثبات بازار هستند. قیمت سلفون، هزینه دستمزد چاپخانه، چسب برای صحافی و … بالا رفته‌؛ قیمت چسب پارسال کیلویی ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان بود و به ۱۰۰ هزار تومان رسیده‌ است. همه چیز تغییر کرده‌ و همه ناشران منتظر بهبود شرایط هستند.

 

بیشتر بخوانید:

افت قیمت‌ها در بازار کاغذ تحریر

حل بحران کاغذ با تقویت زیربنای تولید داخلی

 

مدیر انتشارات کوله‌پشتی با اعلام اینکه تولید کتاب نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است، گفت: اگر فعالیت مراکز توزیع کتاب را رصد کنید، می‌بینید پیش از این در هر مراجعه ۱۰۰ عنوان کتاب چاپ اول معرفی می‌کردند، اما در این روزها ۲۰ عنوان هم نمی‌توانند معرفی کنند، این آمار درباره مراکز پخش بزرگ کشور است.

در چنین شرایطی، در نبود مواد اولیه چاپ کتاب کاغذی، تولید کتاب الکترونیک به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح می‌شود.

رضانیا در این‌باره توضیح داد: نشر الکترونیک پنج تا ۱۰ درصد هزینه‌های ناشر را پاسخ می‌دهد. ایران هنوز به پیشرفت‌هایی که در دنیا در حوزه نشر الکترونیک اتفاق افتاده، نرسیده‌ است. شاهدیم در کشورهای پیشرفته هنوز بیشتر افراد به خواندن کتاب کاغذی علاقه‌مندند و کتاب کاغذی جزء گزینه‌های مطلوب کتابخوان‌هاست.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب