وبلاگ

لامینیت اکستروژن چیست؟ – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

لامینیت اکستروژن
hodis

لامینیت اکستروژن دستگاهی است که طی فرآیندی، از ترکیب پلیمرهای مختلف برای بدست آوردن لایه هایی با ترکیب ها و خواص متفاوت پس از لامینیت روی کاغذ، فویل آلومینیوم، یا انواع فیلم، محصولی چند لایه را در یک مرحله تولید می کند.

این نوعی از لامینیت است که به جای فیلم از موادی مشابه مواد اولیه تولید فیلم استفاده می شود و ذوب کردن رزین پلیمری به روش اکستروژن صورت می گیرد. رزین مذاب مذکور با فشار از یک دای شکاف مانند عبور می کند و به صورت فیلمی نازک سطح نمونه را می پوشاند.

در لمینیت کردن با اکستروژن، از مذاب خروجی اکستروژن جهت چسباندن دو سطح به یکدیگر استفاده می شود، همین امر باعث عدم استفاده از چسب برای چسباندن دو لایه می شود که در پایین آوردن هزینه تولید سهم بسزایی دارد.

 

انواع لامینیت اکستروژن

لامینیت های اکستروژن انواع گوناگون دارند که به صورت تک اکسترودر یا به صورت اکستروژن هم زمان می باشند. در لامینیت های تک اکسترودر فرآیند لامینیت به صورت ذکر شده در بالاست ولی در اکستروژن هم زمان چند اکسترودر به یک دای متصل هستند که خروجی آن، فیلمی چند لایه متشکل از چند ماده خواهد بود. تولید چنین محصولی با استفاده از دای مخصوص امکان پذیر است.

برای مثال در صورتی که از دستگاه لامینیت اکستروژنی استفاده شود که مجهز به سیستم Feed block باشد، می توان هم زمان دو تا سه لایه مختلف را از دهانه های دای بر روی سطحی مانند کاغذ یا انواع فیلم و یا فویل آلومینیوم اکسترود کرد. البته در لامینیت هایی که مجهز به سیستم Feed block هستند فقط می توان رزین هایی را که نقطه ذوب آنها به هم نزدیک است، یک زمان از شکاف دای عبور داد تا به صورت فیلم هایی نازک سطح مورد نظر را بپوشانند.

لامینیت اکستروژننمونه دیگر لامینیت اکستروژن وجود دارد که از دای چند لایه و یا Multi Layer استفاده می شود. این دستگاه قادر است همزمان لایه هایی را که دارای نقطه ذوب متفاوت هستند، از دهانه های دای عبور داده و به صورت فیلم هایی نازک سطح نمونه را بپوشاند.

گفتنی است که قیمت این گونه لامینیت اکستروژن ها نسبت به نمونه های دیگر گران تر است، زیرا که کاربردهای خاص دارد.

لامینیت اکستروژن که توانایی تولید دو تا هفت لایه را در یک مرحله تولید دارد، برای تولید لفاف های دارویی، غذایی و صنعتی قابل استفاده است.

قسمت های مهم یک لامینیت اکستروژن که در کیفیت تولید و کارآیی دستگاه سهم به سزایی دارند عبارتند از اکسترودر – تی دای و رول خنک کننده (Cooling Die).

بیشتر بخوانید: الزامات فنی برای تکنولوژی یو وی

ماشین های لامینیت اکستروژن قادر به تولید چندین لایه در یک مرحله تولید هستند. علاوه بر آن به علت تنوع تولید در این گونه لامینیت ها و عدم استفاده از چسب و در نتیجه پایین بودن نسبی هزینه تولید با این دستگاه ها، استفاده از این گونه ماشین ها در حال افزایش است.

منبع: صنعت چاپ

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب