وبلاگ

سوبسیدهای متوالی باعث رانت در صنعت نشر می‌ شود

فهرست مطالب

[ad_1]

رانت در صنعت نشر
hodis

مدیر آژانس ادبی شمع و مهر درباره رانت در صنعت نشر گفت: به‌ جای سوبسیدهای متوالی که موجب رانت در صنعت نشر می‌ شود، باید شرایطی فراهم کرد که نشر از این وضعیت خارج شده تا ناشرانی که قصد فعالیت دارند در این حوزه باقی بمانند.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، برنامه رادیویی «گفتگوی فرهنگی» با موضوع ضرورت تشکیل دادگاه کتاب و چالش‌ های حقوقی حوزه کتاب با حضور افشین شحنه تبار ناشر و مدیر آژانس ادبی شمع و مهر، از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

شحنه‌ تبار با اشاره به قانون کاملی که حدود ۴۰ سال پیش مدون شده، گفت: این قانون نیاز به بروزرسانی دارد و در این قانون حقوق مولف به نحوی کنار رفته تا دهه ۹۰ که انواع مختلفی از کتاب ظاهر شد، نبود قانون بیشتر به چشم می‌خورد.

رانت در صنعت نشروی از اوضاع نامناسب بازار نشر در دنیا و ریزش ناشران یاد کرد و گفت: تنها افرادی در این حوزه سود بیشتری می‌ برند که اشتباه بیشتری می‌ کنند. در ایران، مسائلی که در دین به آنها تاکید شده در عرف نادیده گرفته می‌شود و شاهد آن هستیم که دانش‌ آموزان و دانشجویان به توصیه اساتید خود، کتاب‌ها و جزوه‌ها را بدون اجازه کپی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: گرداب نرخ ارز و افزایش قیمت کاغذ

این‌ ناشر در ادامه گفت: انجمن‌ های صنفی ایران با دنیا بسیار متفاوت هستند و قدرت انجام هیچ کاری را ندارند؛ همچنین وارد کردن این انجمن‌ ها به موضوعاتی که ناشر را از مسیر اصلی جدا می‌کند، از جمله آسیب های انجمن‌ های صنفی است. مشکلات این حوزه در گرو قدرت گرفتن اصناف است. قوانین داخلی به ویژه در حوزه ترجمه باید مدون شود و این کار بسیار ساده‌ای است.

رانت در صنعت نشرجلوگیری از رانت در صنعت نشر

مدیر انتشارات شمع و مهر با اشاره به پایان‌نامه‌ های کپی شده دانشجویان در ایران و بدنام شدن در پی این ماجرا گفت: قانون گذار باید جلوی این حوزه را بگیرد اما ضعف قانون گذار ما را به عقب می‌ راند و این در حالی است که قانون گذاری صحیح، راحت تر از پاک کردن برچسب بدنامی است. وزارت ارشاد با وزیر جدید باید به این مسائل بپردازد و در حوزه بین الملل نیز که بسیار عقب هستیم، اقدامات لازم را انجام دهد؛ اگر بتوان حضورمان در خارج را با اصلاح قانون بیشتر کنیم قطعا شرایط نشر و دلخوشی نویسنده بیشتر شده و صنعت نشر رونق می‌یابد.

شحنه‌تبار در پایان گفت: به‌جای سوبسیدهای متوالی که موجب رانت در صنعت نشر می‌ شود باید شرایط را جوری فراهم کرد که نشر از این وضعیت خارج شده تا ناشری که قصد فعالیت دارد در این حوزه بماند.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

هفده − 7 =