وبلاگ

زیر سوال رفتن اهداف طرح های فصلی کتاب با گرانی کاغذ

فهرست مطالب

[ad_1]

طرح های فصلی
hodis

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با مثبت ارزیابی‌ کردن افزایش بودجه تابستانه 1400، گرانی کتاب را حاصل گرانی کاغذ و رسیدن شمارگان کتاب به 100 نسخه عنوان کرد، اتفاقی که ممکن است طرح های فصلی را از اهداف خود بازدارد.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به اجرای طرح تابستانه کتاب گفت: اجرای این طرح در این شرایط سخت کرونایی خوب است به خصوص برای کتاب‌فروشان که در این روزها می‌ توانند از نظر مالی تقویت شوند.

 وی ادامه داد: در این میان افزایش بودجه طرح های فصلی تابستانه همچنین سقف خرید کتاب تا 300 هزار تومان می‌ تواند کمک خوبی برای کتاب‌فروشان باشد تا علاوه بر تامین کتاب‌ های مورد نیاز مخاطبان بخشی از نقدینگی خود را تامین کنند.

 حسن‌پور با بیان اینکه در این میان یکسری عوامل مختلف بر صنعت نشر تاثیرگذار است،‌ عنوان کرد: این روزها تامین کاغذ به عنوان یک مشکل جدی مطرح است به طوری که مدتی است که تولید کتاب توسط ناشران پایین آمده و ممکن است در آینده نزدیک کتاب‌فروشان برای تامین کتاب‌ ها با مشکل روبرو شوند.

امیدواریم که دولت به این موضوع توجه جدی کند زیرا این روزها دست تولید یعنی ناشران و فروش یعنی کتاب‌فروشان خالی شده است و در این صورت ممکن است اجرای طرح های فصلی هم به هدف خود نرسد.

 وی تاکید کرد: این‌روزها شنیده‌ایم که برخی از کتاب‌ها توسط کتاب‌فروشان درخواست می‌شود اما ناشر موجودی ندارد و به دلیل نبود کاغذ و قیمت بالای آن در بازار آزاد امکان چاپ کتاب هم وجود ندارد.

 حسن‌پور با اشاره به لزوم تزریق کاغذ به بازار نشر، گفت: ناشران برای اینکه نیاز جامعه خوانندگان خود را تامین کنند به چاپ کتاب روی آورد‌ه‌اند اما اغلب به دلیل گرانی کاغذ آن را در شمارگان‌های 100 نسخه‌ای چاپ می‌کنند که قیمت نهایی کتاب را بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید: طرح تابستانه، خسارت کرونا به بازار کتاب را جبران نمی کند

طرح های فصلی کتاب

نرسیدن به اهداف طرح های فصلی کتاب

 به گفته وی، بالا رفتن بهای کاغذ الان روی قیمت کتاب همچنین هزینه‌های سایر خدمات چاپی مثل صحافی و لیتوگرافی سایه انداخته است و فعالان حوزه نشر نیازمند حمایت جدی هستند.

حسن‌پور در ادامه صحبت‌ های خود با تاکید بر اینکه حوزه چاپ و نشر مانند یک زنجیر به هم پیوسته است، گفت: هر قسمتی از مراحل تهیه و تولید کتاب که آسیب ببیند تاثیر خود را در سایر بخش‌ ها و زنجیره‌ ها می‌ گذارد.

 وی یادآور شد: الان در بحث کاغذ به خوبی شاهد این موضوع هستیم و امیدواریم که دولت به این موضوع توجه جدی کند زیرا این روزها دست تولید یعنی ناشران و فروش یعنی کتاب‌فروشان خالی شده است و در این صورت ممکن است اجرای طرح های فصلی هم به هدف خود نرسد.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب