وبلاگ

رفع مشکلات مالیات چاپخانه داران با توصیه های بازرس اتحادیه

فهرست مطالب

[ad_1]

مشکلات مالیات چاپخانه داران
hodis

در این مقاله می خوانید

کاهش هزینه ها و حل مشکلات مالیات چاپخانه داران

مشکلات مالیات چاپخانه داران در صورت داشتن مدارک و اسناد متقن می ‌تواند با تهاتر همراه و رفع شود. این در حالی است که در صورت بروز مشکل در گردآوری اسناد، ممکن است چاپخانه ‌داران با جریمه ‌های هنگفت مواجه شوند.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرناپلاس، همه مشاغل موظف به پرداخت مالیات هستند، اما برخی از مسائل باعث شده چاپخانه ‌داران با مشکلاتی در ارائه مدارک لازم به اداره مالیات مواجه شوند که این مسئله برای آنها جریمه ‌های هنگفت به همراه داشته‌ است.

مشاغل بر اساس بخشنامه ‌ای گروه ‌بندی شده ‌اند. گروه یک شرکت‌ ها و بنگاه‌ های اقتصادی هستند که درآمد بالای سه میلیارد تومان دارند؛ این مشاغل موظف به ثبت اقدامات خود در دفاتر مالیاتی هستند. گروه دوم کمتر از سه میلیارد تومان درآمد دارند و اشخاص حقوقی و شرکتی نیستند. گروه سوم باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازند اما نیازی به ارائه دفتر ندارند، بلکه مالیات آنها به شیوه دیگر تعیین می ‌شود.

در این میان فعالیت بیشتر چاپخانه ‌ها در گروه دوم قرار می ‌گیرد، یعنی برای تعیین مالیات باید مدارک لازم را ارائه کنند و لزومی به تهیه دفتر ندارند. این در حالی است که مشکلات مالیات چاپخانه داران در زمان ارائه مدارک به اداره مالیات، نشان داده و منجر به جریمه می شود.

tehran exhibitio 2021

امیر شهلائی ‌مقدم، بازرس اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران درباره مشکلات مالیات چاپخانه داران که برای برخی از چاپخانه ‌داران و اداره مالیات رخ داده و هزینه هنگفتی برای آنها به همراه داشته ‌است، گفت: مالیات بر ارزش افزوده تعریف ساده ‌ای دارد، بر این اساس است از هر مبلغی که فاکتور افراد باشد، بابت امسال یا سال گذشته، ۹ درصد بنا بر قیمت فاکتور به عنوان ارزش افزوده حساب و از مشتری دریافت می ‌شود. این مبلغ به صورت امانت در اختیار فرد است و هر سه ماه با سازمان امور مالیاتی تهاتر می ‌شود.

وی با تاکید بر اینکه از اولین سال که چاپخانه ‌ها مشمول بر ارزش افزوده شده ‌اند، تنها راه داشتن دفتر برای ثبت خرید و فروش است توضیح داد: تنها راهی که می ‌توان صحت میزان خرید، فروش و دریافت مالیات ارزش افزوده از مشتریان و امکان تهاتر آن با سازمان امور مالیاتی را اثبات کرد، داشتن دفاتر و اسناد و مدارک قانونی است. اما متاسفانه صنف چاپ مشکلی در این زمینه دارد و در بخش مستندسازی دچار ضعف هستیم.

 

استخدام حسابدار سرمایه‌ گذاری است

نبود مدارک کافی فقط بر اثر جمع ‌آوری نکردن آنها توسط چاپخانه‌ دار شکل نمی‌ گیرد، بلکه برخی از فروشندگان مواد اولیه به چاپخانه ‌داران از ارائه فاکتور رسمی خودداری می‌ک نند. شهلائی ‌مقدم با اشاره به این مورد به عنوان یکی از دلایل نداشتن مدارک لازم برای بررسی مالیات چاپخانه ‌دار بیان کرد: مانند خیلی از مشاغل، چاپخانه ‌داران هم در مستندسازی دچار ضعف هستند.

وی ادامه داد: برخی از همکاران فکر می‌کنند هزینه ‌هایی که برای حسابدار و نرم‌افزار حسابداری پرداخت می‌ شود، هزینه هنگفتی است، در حالی که این هزینه سرمایه‌ گذاری است. زمانی که اسناد و مدارک را خیلی مرتب نگهداری و آن را به مسئول امور مالیتی ارائه کنند، مشکلی پیش نمی‌آید و می ‌توانند تهاتر کنند.

به گفته شهلائی ‌مقدم اگر فروشنده به چاپخانه‌دار فاکتور رسمی نمی‌دهد، تنها راه حل این است که چاپخانه‌ داران از فروشندگانی که فاکتور رسمی می ‌دهند، خرید کنند. وی افزود: همکاران باید از جایی مواد اولیه را تهیه کنند که قطعا فاکتور رسمی بدهند، زیرا باقی فروشندگان در چنین شرایطی مجبور می‌شوند فاکتور رسمی بدهند. افراد برای اینکه کارشان راه بیفتد بدون فاکتور رسمی خرید می‌کنند و همین باعث می‌شود در حساب‌ها و تراز کردن آنها با مشکل مواجه شوند.

مشکلات مالیات چاپخانه دارانحل مشکلات مالیات چاپخانه داران با نگهداری مدارک 

افراد حقیقی و حقوقی که صاحب کسب و کاری هستند باید طبق قوانین مالیاتی کشور به صورت دوره ‌ای مدارک و اسناد درآمدی مربوط به کسب و کار خود را به شکل اظهارنامه مالیاتی، دفاتر و … در اختیار ممیز یا کارشناسان مالیاتی قرار دهند. کارشناسان سازمان امور مالیاتی کشور با بررسی اظهارنامه مالیاتی، مالیات کسب و کار را مشخص می‌کنند.

در مواردی ممکن است به دلایلی مانند عدم ارائه اسناد و مدارک کافی از سوی مؤدی یا وجود اشکال در دفاتر، ممیز از اظهارنامه مالیاتی مؤدی استفاده نکند. در این صورت ممیز مالیاتی با بررسی اسناد و مدارک مالی و حسابداری یا در نظر گرفتن قراین و ضرایب مالیاتی، اقدام به محاسبه مالیات می‌کند. در این موارد اصطلاحاً مالیات علی‌الراس می‌شود که عواقب و مشکلات زیادی مانند جریمه‌های سنگین را به دنبال دارد.

به گفته شهلائی ‌مقدم زمانی که چاپخانه‌ داران اسناد و مدارک متقن برای ارائه ندارند، سازمان امور مالیاتی طبق رویه جاری مبلغ مالیات عملکرد که معمولا بر اساس توافق و علی‌الراس است، طی فرآیندی به فروش بدل و از آن ۹ درصد ارزش افزوده مطالبه می کنند که قطعا مبلغ سنگینی است.

وی با اشاره به پرونده‌ هایی که در هیئت ‌های حل اختلاف وجود دارند، گفت: بسیاری از افراد دچار این معضل هستند. بنابراین تنها توصیه من به همکاران برای رفع برخی از مشکلات مالیات چاپخانه داران این است که درباره سیستم ‌های مالیاتی و نگهداری اسناد و مدارک و مستندسازی عملیات مالی حداکثر توجه را کنند تا کمتر دچار مشکل شوند.

 

همه مشاغل اسناد و مدارک خود را گردآوری کنند

بر اساس گروه ‌بندی، تنها مشاغلی که درآمد بالای سه میلیارد تومان دارند، باید دفتر رسمی تهیه و موارد دخل و خرج خود را در آن ثبت کنند، این در حالی است که باقی مشاغل هم می ‌توانند این اقدام را برای جلوگیری از هرگونه جریمه و هزینه اضافی انجام دهند.

بازرس اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران درباره لزوم ثبت فعالیت آن دسته از چاپخانه‌ داران که درآمد پایین سه میلیارد تومان دارد و در نتیجه نیاز به تنظیم دفاتر ندارند، توضیح داد: این گروه هم مالیات ارزش افزوده دارند، اما نیازی به نگهداری دفاتر ندارند. آنها یکسری تکالیف دیگر بر عهده دارند. چاپخانه ‌‎دارانی که درآمد آنها کمتر از سه میلیارد تومان است و شخص حقوقی هم نیستند، باید مستندسازی کنند. آنها باید به شیوه دیگر اسناد و مدارک خود را گردآوری کنند.

وی افزود: درباره مشاغلی مانند چاپخانه‌دارای که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده هستند، به نظر من بهترین کار داشتن دفاتر است زیرا این دفاتر تنها مدرک و دستاویز ما است تا از امور خود در اداره مالیات دفاع کنیم. حتی اگر افراد درآمد زیر سه میلیارد تومان داشته‌باشند. زیرا پرداخت مالیات وظیفه هر شهروند است و همچنین باید برنامه‌ ریزی و مستندسازی کرد تا مورد ظلم قرار نگرفت.

مشکلات مالیات چاپخانه دارانتهاتر در صورت داشتن مدرک کافی

ممکن است در روند فعالیت برخی از اقدامات کم اهمیت پنداشته شود، در حالی که ممیزان اداره مالیات به همه موارد توجه می‌کنند. تا جایی که به گفته شهلائی ‌مقدم برخی از چاپخانه ‌داران قبوض آب و برق را پرداخت می‌ کنند، اما اسناد آن را گردآوری نمی‌ کنند.

وی در این‌باره توضیح داد: باید کلیه هزینه‌ ها و درآمدها در دفتر ثبت شود. بنابر این اسناد است که هر سه ماه با سازمان امور مالیاتی تهاتر می‌شود. زمانی که ۱۰ میلیون تومان ارزش افزوده از مشتری گرفته‌ می‌شود، این مبلغ نزد فروشنده امانت می‌ ماند، ممکن است هشت میلیون تومان هم هزینه داده باشد، بنابر این اگر حساب ‌ها درست باشد هشت میلیون را با ۱۰ میلیون تهاتر و ۲ میلیون تفاوت را پرداخت می ‌کنند.

وی در انتها درباره مشکلات مالیات چاپخانه داران افزود: تهاتر زمانی انجام می ‌شود که چاپخانه‌ دار مدارک قانونی داشته‌ باشد، اما اگر چاپخانه دار اسناد و مدارک درستی نداشته‌ باشد، ممکن است نتواند ارزش افزوده ‌ای را که پیش از این پرداخت کرده است، با اداره مالیات تهاتر کند. در این زمان برگه تشخیص حاوی مبلغ هنگفتی برای چاپخانه ‌دار خواهد بود.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب