وبلاگ

رعایت قانون کپی رایت شرط حضور در مسابقه کتاب ماه و سال

فهرست مطالب

[ad_1]

قانون کپی رایت
hodis

عبدالعظیم فریدون، رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان با ارسال نامه‌ای به مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خواستار حذف شرط ارزیابی کتاب‌هایی که مشمول رعایت قانون کپی رایت  هستند درجایزه  کتاب ماه و سال شد.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا، عبدالعظیم فریدون با اشاره به برگزاری جایزه کتاب ماه و سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: در فراخوان این جایزه آمده است که تنها کتاب‌های ترجمه شده‌ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که مشمول قانون کپی رایت باشند؛ این موضوع درحالی مطرح شده است که کشور ما عضو قانون کپی رایت نیست، نباید بررسی کتا‌ب‌ها به این قانون منحصر شود.

وی افزود: با این اقدام حقوق یک سری از ناشران حوزه کودک و نوجوان تضییع خواهد شد و به همین دلیل، طی نامه‌ای به مدیرعامل کانون خواستار حذف این شرط در فراخوان جایزه شدیم.

فریدون در ادامه با بیان اینکه تعداد محدودی از ناشران می‌توانند قانون کپی رایت را رعایت کنند، عنوان کرد: اگر بخواهیم خوش‌بینانه به این موضوع نگاه کنیم می‌بینیم که دوستان خواسته‌اند قوانین بین‌المللی را رعایت کنند؛ درحالی که ممکن است در نگاه بدبینانه می‌توان گفت شاید علت حفظ منافع عده‌ای خاص است.

وی تاکید کرد: به هر صورت ما از نگاه خوش‌بینانه به موضوع نگاه می‌کنیم و شاهد هستیم بسیاری از کتاب‌هایی که ناشران تهیه می‌کنند، آثار بسیار خوبی است اما با توجه به شرایط تحریم و مشکلات بانکی خریداری کپی‌رایت و رد و بدل کردن مسائل مالی مانع اجرای قانون کپی رایت در کشور است.

قانون کپی رایت

بیشتر بخوانید:

کیفیت مبنای برگزیدن هیئت انتخاب و خرید کتاب ارشاد

تشکیل اتحادیه سراسری نشر نیازمند بررسی کارشناسانه

 

رعایت قانون کپی رایت توسط ناشران

فریدون با بیان اینکه ایران هنوز به قانون کپی‌ رایت نپیوسته است، گفت: رعایت کپی‌رایت توسط ناشران اختیاری است و فقط تعداد محدودی از ناشران این کار را انجام می‌دهند و می‌توان گفت بر اساس آخرین اطلاعات 50 درصد کتاب‌ها ترجمه و 50 درصد تالیفی هستند.

وی همچنین درباره تبعات بی‌توجهی به کتاب‌هایی که قانون کپی‌رایت را رعایت نکرده‌اند، توضیح داد: این موضوع موجب می‌شود حق بسیاری از کتاب‌ها و تولیدات خوب کودک و نوجوان نادیده گرفته شود زیرا درصد کمی از کتاب‌ها و ناشران ما قانون کپی‌رایت را رعایت می‌کنند.

فریدون با اشاره به جایگاه دولتی کانون در حوزه نشر گفت: اگر قرار است در زمینه رعایت قانون کپی‌ رایت فرهنگسازی جدی صورت بگیرد بهتر است کانون از جایگاه و موقعیت قانونی خود استفاده کرده و وجهه قانونی شدن آن را در کشور فرهنگسازی کند تا اینکه یکسری از ناشران را برای حضور در جایزه کتاب ماه و سال کانون محدود کند.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب