وبلاگ

تولید چیپ های انعطاف پذیر برای بسته ‌بندی هوشمند کالا

فهرست مطالب

[ad_1]

چیپ های انعطاف پذیر
hodis

یک شرکت طراحی چیپ ‌های رایانه انگلیسی موفق به تولید فناوری جدیدی شده است می ‌تواند چیپ های انعطاف پذیری با چاپ مستقیم مدار روی کاغذ، مقوا یا پارچه تولید کند.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از نیو ساینتیست، شرکت طراح چیپ انگلیسی به نام آرم (Arm) موفق به تولید چیپ های انعطاف پذیر ارزان ‌قیمتی شده است که می ‌تواند روی همه کالا‌های روزمره مانند البسه و ظروف مواد غذایی چاپ شود و امکان جمع ‌آوری، تحلیل و انتقال داده‌ها را از طریق اینترنت فراهم کند؛ این فناوری پرکاربرد برای فروشندگان و در عین حال برای حامیان حریم خصوصی نگران‌ کننده است.

در دهه‌ های اخیر پردازشگر‌ها هم از نظر ابعاد و هم از لحاظ قیمت کاهش چشمگیری داشته‌اند؛ به طوری که در کالا‌های متنوعی از تلویزیون و ماشین ‌لباسشویی تا ساعت مچی در حال استفاده هستند. اما تقریبا بیشتر پردازشگر‌هایی که تا به امروز تولید شده ‌اند همگی قطعات سختی هستند که در کارخانه ‌های بسیار تخصصی و پر هزینه با فرایند‌های پیچیده شیمیایی و مکانیکی تولید می ‌شوند و معمولا از آغاز تا تکمیل مراحل تولیدشان حدود هشت هفته زمان صرف می‌شود.

حالا این شرکت موفق به تولید نوعی چیپ های انعطاف پذیر ۳۲ بیتی به نام «پلاستیک‌آرم» (PlasticArm) شده است که در آن مدار و اجزای مورد نیاز روی یک لایه پلاستیکی همانند پاشیدن جوهر روی کاغذ در فرایند چاپ، پیاده‌ سازی می ‌شود.

به گفته محققان این شرکت، این پردازنده امکان اجرای طیف گسترده ‌ای از برنامه‌ های کامپیوتری را دارد. البته در نسخه فعلی این پردازنده از حافظه تنها خواندنی (Read-only Memory) استفاده شده است، بنابراین فقط قابلیت اجرای کدی که در هنگام ساخت به آن داده شده است را دارد. اما در نسخه ‌های بعدی قابلیت برنامه ‌نویسی و حافظه انعطاف‌پذیر به آن اضافه خواهد شد.

قابلیت های استفاده چیپ های انعطاف پذیر

جیمز میر از گروه طراحان این پردازنده می‌گوید: «این پردازنده سریع نیست یا از نظر مصرف انرژی کم ‌مصرف نیست، اما هدف اصلی از تولید این محصول قابلیت نصب آن روی کالا‌های مصرفی مختلف مانند کاهو است تا بتوان دوره نگهداری آن‌ها را در قفسه رصد کرد. ما هنوز به دنبال ایجاد کاربرد‌های بیشتری برای این محصول هستیم.

ممکن است بتوان از این محصول برای تولید بسته ‌بندی ‌های هوشمند استفاده کرد یا با قرار دادن حسگر‌های گازی بتوانند شرایط مواد غذایی را رصد کنند و بگویند آیا قابل خوردن هستند یا طول مدت نگهداریشان به پایان رسیده است. یا حتی می ‌توانند به عنوان پچ‌ های پوشیدنی بررسی سلامت استفاده شوند که یکی از اهداف جذابی است که در مسیر تحقیق و توسعه ما قرار دارد.»

پیش از این نیز نمونه‌ هایی از چیپ های انعطاف پذیر تولید شده بودند، اما محصول شرکت آرم قوی‌ ترین پردازنده منعطفی است که تا به حال تولید شده است. در این محصول ۵۶ هزار و ۳۴۰ اجزای ریز در فضایی کوچکتر از ۶۰ میلی‌متر مربع قرار گرفته‌اند یعنی تعداد اجزای محاسباتی این پردازنده چیزی حدود ۱۲ برابر بیشتر از بهترین چیپ های انعطاف پذیری است که پیش از این تولید شده بودند.

بیشتر بخوانید: استفاده از نانوحسگر ها در بسته بندی های غذایی

شرکت آرم از سال ۱۳۶۴/ ۱۹۸۵ در زمینه تولید و ارائه گواهی تأیید چیپ ‌های رایانه مشغول فعالیت است. این شرکت مدعی است که تاکنون ۱۶۰ میلیارد چیپ تحت فناوری این شرکت تولید شده است، اما اگر در سال‌های پیش رو اینترنت اشیا در تمام ابعاد زندگی روزمره رشد کند، بازاری از هزاران میلیارد چیپ انعطاف ‌پذیر پیش‌رویشان خواهد بود.

منبع: جام‌جم آنلاین

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب