وبلاگ

تخصیص سوبسید دولتی کاغذ بین ناشران بر اساس فعالیتشان – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

سوبسید دولتی کاغذ
hodis

مدیر نشر روزگار معتقد است سوبسید دولتی کاغذ باید ادامه داشته باشد و میزان مصرف هر ناشر مشخص شود تا بر اساس آن، به او سوبسید اختصاص بگیرد.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ محمد عزیزی مدیر انتشارات روزگار در گفت و گو با مهر، درباره مساله بازار کاغذ ناشران گفت: چندسال پیش ما ناشران این‌ شعار را دادیم که یارانه کاغذ را قطع کنید چون باعث فساد می‌ شود. اما در این‌ مساله، حقایقی نهفته بود. تجربه قطع یارانه دولتی کاغذ، در دولت‌ های پیشین نشان داد که این‌ کار به نفع بازار کتاب تمام نمی‌ شود.

وی افزود: با قطع یارانه کاغذ، به دانشجوها، اساتید و دیگر اقشار یارانه‌ ها و بن‌ هایی اختصاص داده شد که نمی‌ گویم همه آن‌ها به‌جای تبدیل به کتاب، به ریال تبدیل شدند، اما در مجموع، آن یارانه‌ ها کمکی به خرید کتاب نکردند. ناشر هم این‌ میان ناچار بود با کاغذ آزاد کتاب چاپ کند و کتابش گران می‌ شد. در نتیجه هر دو طرف ماجرا ضرر می‌ کردند؛ هم ناشر هم مخاطبش.

بیشتر بخوانید: درخواست واکسیناسیون حوزه نشر از وزارت بهداشت

بررسی تخصیص سوبسید دولتی کاغذ

این‌مدیر نشر در ادامه گفت: نمی‌دانم چه‌ حکمتی دارد که کاغذی که روزی با حمایت دولت با قیمت بندی ۶ هزار تومان عرضه می‌ شد، به قیمت بندی ۶۰۰ هزار تومان رسید. در نتیجه در نشر روزگار که هفته‌ای ۳ یا ۴ کتاب چاپ اول یا تجدیدچاپ داشتیم، حتی یک برگ کاغذ هم نداریم و اگر کسی از مخاطبانمان کتابی را از محصولات ما بخواهد، نمی‌ توانیم تولیدش کنیم. به‌ نظرم چنین‌ شرایطی نتیجه فکر خام حذف سوبسید دولتی کاغذ و تهیه‌اش از بازار آزاد بود.

عزیزی گفت: پیشنهاد من برای برون‌رفت از وضعیت نامناسب بازار کاغذ، این است که فعالیت ناشران را در بازه زمانی ۳ سال اخیر بررسی کنند و میانگین بگیرند که در این‌ مدت چند عنوان کتاب را در چه شمارگان و چند صفحه منتشر کرده است. با گرفتن معدل از این‌اعداد، می‌ توان میزان واقعی نیاز ناشران را به کاغذ مشخص کرد. این‌گونه عدالت رعایت می‌شود و نیازی هم به بازار سیاه برای تهیه کاغذ نخواهد بود. چون فرایند فعلی برای توزیع کاغذ جواب نمی‌ دهد. پس به‌نظرم سوبسید دولتی کاغذ باید ادامه داشته باشد و میزان مصرف هر ناشر مشخص شود تا بر اساس آن، به او سوبسید اختصاص بگیرد و سپس کاغذ مورد نیازش را در اختیارش قرار دهند.

header footer bg1
مطلب قبلیبخش 18 چاپ سیلک و شستشوی شابلون
مطلب بعدیمهار آتش در 2 کارخانه کارتن سازی و بازیافت کاغذ

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب