وبلاگ

تحول صنعت چاپ سه بعدی با دانش‌ بنیان‌ ها – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

صنعت چاپ سه بعدی
hodis

نفوذ نانوفناوری به تمامی حوزه‌ ها گسترده شده است و با همگرا شدن فناوری‌ ها رد پایش را در زیست‌ فناوری، سلول‌ های بنیادی و صنعت چاپ سه بعدی می‌ توان یافت.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از شبکه ایران کالا، در حالی که نخستین نسل‌ های چاپگرهای سه‌ بعدی در ساخت اشیای بزرگ ابعاد مانند ساختمان‌ ها و مصالح توسعه یافتند، نسل بعدی نوآوری‌ های صنعت چاپ سه بعدی نیاز به تولید محصولات ریزابعاد را برطرف می‌ کنند.

مثال‌ های متعددی از کاربرد نانوفناوری در حوزه صنعت چاپ سه بعدی وجود دارد و یکی از نمونه های استفاده از چاپ سه بعدی به کمک فناوری نانو ، فرآیندی است که به لیتوگرافی دو فوتونی معروف است. این فرآیند، مشابه چاپگرهای لیزری مرسوم است اما می تواند همزمان دو فوتون را جذب کند. این امر شدت کافی پرتوهای لیزر را می‌طلبد و می‌تواند با دقت بسیار بالایی فرآیند چاپ را ممکن کند.

به کمک این تکنیک، قدرت تفکیک‌پذیری کم‌تر از 50 نانومتر می‌رسد و می‌توان سازه‌ای با دقت و جزئیات یک ساختمان را روی نوک یک مداد ساخت.

اما صرفاً زیست‌فناوری نیست که از چاپ سه بعدی و فناوری نانو استفاده می کند. این فناوری می‌تواند برای توسعه مصالح جدید و با استحکام بالا برای ساختمان نیز مورد استفاده قرار گیرد. ویژگی‌های نانومقیاس مواد به پژوهشگران و توسعه دهندگان این فناوری در مطالعه روی خواص نانوذره‌ها، به محصولاتی دست یافته‌اند که با حداقل وزن و حداکثر استحکام، تولید مصالحی با کیفیت و کارآمدی بالا را ممکن می‌کند.

نانوذره‌ها توسط شرکت‌ های دانش‌ بنیان و فناور طراحی می‌ شود تا بتوان ضمن حفظ استحکام، قابلیت‌ های مختلفی مانندسختی و یا حتی کشش صورت بگیرد. این مواد در تمامی صنایع از جمله بخش‌ های هوافضا و صنایع دفاعی مورد استفاده قرار گیرند.

توسعه صنعت چاپ سه بعدی و نانو در حوزه پزشکی

تیم‌ های فناور مختلفی در سراسر جهان روی توسعه فناوری نانو فعال هستند و به عنوان مثال یک شرکت فناور تلاش می‌‌‌کند از این تکنیک با کمک رزین زیست سازگار برای ساخت داربست های نگهدارنده سلول‌های زنده استفاده کند.

بر همین اساس با استفاده  نانوذرات مغناطیسی ارائه کردند که می‌ تواند با استفاده از دستگاه چاپ سه بعدی، شرایط کشت هم‌زمان سلول‌ ها را فراهم کند.

با استفاده از فناوری صنعت چاپ سه بعدی، در این فرآیند امکان کشت هم‌ زمان با نانوذرات مغناطیسی به وجود آمده است. این ذره‌ ها، به‌ صورت غلیظ به درون غشا وارد می‌ شوند که به آن اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک میدان مغناطیسی ثابت در یک مایع کشت شناور شود.

بیشتر بخوانید:تولید قلب راکتور هسته ای با چاپگر سه بعدی

فعالیت شرکت‌ های دانش‌ بنیان

فعالان فناور کشورمان نیز در حوزه فناوری صنعت چاپ سه بعدی و نانو فناوری با پژوهش‌ ها و مطالعه بر روی کاربرد و وجوه مشترک این دو حوزه، تلاش می‌ کنند تا به کاربردهای تازه‌ای از این فناوری‌ ها برسند.

این نوآوری‌ ها توسط ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت قرار می‌ گیرد و نتیجه آن، توسعه فناوری چاپ سه‌ بعدی بوده است. گام بعدی این طرح‌ ها که عمدتا در حوزه کاربردهای پزشکی این دو فناوری کار می‌ کنند، توسعه تجهیزاتی است که بتواند چاپ مواد نانو از جمله محیط‌ های کشت بافت را با کمک نانوذره‌ ها و به کمک چاپ سه‌ بعدی ممکن کند.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب