وبلاگ

بسته بندی انعطاف پذیر، آینده پرچالشی دارد – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

بسته بندی انعطاف پذیر
hodis

کارشناس و متخصص حوزه چاپ و بسته بندی معتقد است؛ بسته بندی انعطاف پذیر با توجه به ضرورت حفظ محیط زیست، مسیر متفاوتی را در آینده پیش رو دارد.

دکتر محمد حسین شهامت پور، کارشناس و متخصص حوزه چاپ و بسته بندی که قریب به سه دهه در این حوزه  از مرحله مشاوره، طراحی و مدیریت پروژه، فعالیت دارد، به دغدغه تولید محصولات چاپی سازگار با محیط زیست در عصر حاضر پرداخت و گفت: امروزه یکی از دغدغه های مهم صنایع توجه به مسائل زیست محیطی است به عبارت دیگر به اولویت های فعالیت در صنعت ها به صورت جزئی تر توجه می شود که یکی از این مباحث، سلامت محور بودن از منظر مصرف کننده و محیط زندگی است.

وی افزود: این مهم، به واسطه ی فشار نهادهای و انجمن های بهداشت و سلامت و همچنین فعالان عرصه ی حفاظت از محیط زیست و اثبات بلا شک آسیب استفاده از فرآورده های نفتی در کنار محصولات و مواد غذایی، بزرگان عرصه صنعت بسته بندی را بر آن داشته تا اجبارا ً در حد امکان از تولید و عرضه محصولات با پایه نفتی اجتناب کنند.

بسته بندی انعطاف پذیرشهامت پور اشاره کرد: کما اینکه در صنایع دیگر نیز چنین رویکردی به سرعت در حال جایگزین شدن است. به عنوان نمونه تعداد قابل توجهی از شرکت های خودروسازی دنیا در تلاش هستند از انرژی های پاک یا تجدیدپذیر برای تولیدات خود استفاده کنند.

این کارشناس صنعت چاپ و بسته بندی در ادامه به جایگاه و اهمیت بسته بندی پایدار اشاره کرده و گفت: این امر بر دو نکته مهم تاکید دارد، نکته اول این است که بسته بندی محصولات به جهت سلامت تضمین شده باشد و از استانداردهای لازم نیز برخوردار باشد و نکته دوم که از اهمیت بیشتری برخوردار است مربوط به پایدار بودن بسته بندی می شود. به این معنا که موادی که در بسته بندی محصولات مورد استفاده قرار می گیرد آسیبی را متوجه محیط زیست و این کره خاکی نکنند.

وی ادامه داد: با چنین تفاسیری و با درنظر گرفتن ویژگی های بسته بندی پایدار به خصوص در حفظ سلامت جامعه و محیط زیست، طبیعی است که روز به روز میزان استفاده از  بسته بندی انعطاف پذیر که بر پایه مواد پلیمری شکل می گیرند، کاهش یابد. اما به دلیل نفوذی که بسته بندی انعطاف پذیر در زندگی ها به جهت سهولت در حمل و جابجایی دارد همچنان مورد پذیرش افراد بوده و رقابت سختی هم بین بسته بندی های پایدار و انعطاف پذیر در جریان است.

شهامت پور گفت: در حوزه تحقیق و توسعه بسیاری از واحدهای بسته بندی، تلاش شده جایگزین هایی برای مواد پلیمری بسته بندی درنظر گرفته شود و از حدود 20 سال گذشته اقداماتی هم دراین راستا صورت گرفته است.بسته بندی انعطاف پذیر یکی از راه هایی است که می تواند استانداردهای جهانی این حوزه را دگرگون کند.

 

بیشتر بخوانید:

افتتاح یک واحد تولیدی و بسته بندی مواد غذایی

واحدهای بسته بندی در بوکان افتتاح شد

 

آینده بسته بندی انعطاف پذیر

 وی تصریح کرد: با این تفاسیر نمی توان انتظار تعطیلی و متوقف شدن خط تولید بسته بندی انعطاف پذیر در آینده نزدیک را داشت اما معتقدم این نوع بسته بندی با توجه به اهمیت و جایگاه حفظ محیط زیست مسیر متفاوت و پر چالشی را پیش رو خواهد داشت چرا که احتمال اینکه تغییر متریال مصرفی روی کل فرآیند تولید نیز تاثیرگذار باشد را نمیتوان نادیده گرفت.

به گفته این کارشناس حوزه بسته بندی، شرایط زندگی و پیش آمدهای آن موجب تغییر در سبک زندگی و کالای مصرفی افراد جامعه می شود. این امر همواره صنعت بسته بندی را تحت شعاع قرارداده و می دهد. برای مثال تا حدود 20 سال پیش دستمال کاغذی یه کالای لوکس محسوب می شد ولی به سرعت با رشد صنعت سلولزی و تغییر سبک زندگی انواع تیشو بهداشتی به سبد اصلی خرید خانوار اضافه شد و به همین واسطه چندین چاپخانه تخصصی در این خصوص به وجود آمد. امری که شاید به زودی در مورد ماسک اتفاق بیفتد.

 

لزوم توجه به بسته بندی انعطاف پذیر

وی یادآور شد: طی دهه هایی که صنایع پلیمری رشد کرده اند با یک فریب جهانی روبرو هستیم و به این طور تظاهر شده است که مواد پلیمری قابلیت بازیافت دارند اما این بازیافت به شکلی که نشر یافته نبوده و چنین نیست. از این رو انتظار می رود این تولیدات در بازار مصرف مردم  دوام زیادی نداشته باشند چرا که مردم  جامعه در عصر حاضر اهمیت ویژه ای، برای سلامت خود و محیط زیست و زمین و حیوانات قائل هستند.

شهامت پور در پایان با انتقاد از اینکه  صنعت بسته بندی ایران، صنعتی کاملا کپی برداری شده و وارداتی است؛ خاطرنشان کرد: بسته بندی جزء لاینفک زندگی مردم شده است و اگر بسته بندی وجود نداشته باشد درصد عظیمی از مشاغل از بین خواهد رفت لذا با توجه به نیاز روزافزون کشور به اشتغالزایی و ارتقا تولید و رفع مشکلات اقتصادی،  واضح و مبرهن است هر سیاست و استراتژی که دولت جدید در نظر بگیرد، ناگزیر از مسیر ارتقا صنعت بسته بندی می گذرد. و هرچه زودتر توجه از نوع واقعی، درست و اصولی به این صنعت بشود، مسیر تولید و رفع معضلات کشور زودتر از بحران و دست انداز خارج می شود.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب