وبلاگ

بخش 15 بررسی نحوه انجام چاپ سیلک – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

انجام چاپ سیلک
hodis

ما تاکنون مراحل مختلفی از این شیوه چاپی را بررسی کرده‌ایم؛ در بخش‌های پیشین طرز تهیه کلیشه با فیلم حساس، نحوه حساس کردن پارچه توری و طرز تهیه کلیشه توضیح داده شد. در ادامه به معرفی میزهای نور حرفه‌ای و معرفی دستگاه سیلک پرداختیم مراحل چاپ آن را از نظر گذراندیم؛ اکنون نیز به نحوه انجام چاپ سیلک می‌ پردازیم.

وقتى مرکب، یا هر ماده‌ دیگر قابل ‌چاپ از یک ورقه‌ی استنسیل عبور داده شود، رنگى که از نقاط باز استنسیل عبور کرده است، روى سطح زیرین اثر خواهد گذاشت. اگر مرکب را از تورى به‌ وسیله‌ی کاردک عبور دهیم، انجام چاپ سیلک صورت خواهد گرفت.

باید توجه داشت که منافذ تورى بر حسب مورد، بسته یا باز گذاشته ‌شده‌اند. نقاط باز همان سطوح تصویر است که باید مرکب از توری عبور کند و روى جنس زیرین اثر بگذارد. نقاط بسته همان سطوح غیر تصویری است که مرکب نباید از آن‌ها عبور کند. چاپ سیلک اسکرین در میان هنرمندان نقاش نیز جایگاه و ارزشى خاص دارد و از آن به‌عنوان سری‌گرافی نام می‌برند.

ما تاکنون مراحل مختلفی از این شیوه چاپی را بررسی کرده‌ایم؛ در بخش‌های پیشین طرز تهیه کلیشه با فیلم حساس، نحوه حساس کردن پارچه توری و طرز تهیه کلیشه توضیح داده شد. در ادامه به معرفی میزهای نور حرفه‌ای و معرفی دستگاه سیلک پرداختیم مراحل چاپ آن را از نظر گذراندیم؛ اکنون نیز به نحوه انجام این چاپ می‌پردازیم.

 

tehran exhibitio 2021

نحوه انجام چاپ سیلک

پس از بستن و ثابت کردن شابلون آماده شده روی گیره‌ های نگه‌ دارنده و تنظیم و کنترل علائم حد انطباق کلیشه یا طرح اصلی و انجام کادربندی صحیح و بالأخره مشخص کردن فضای مورد نظر برای انجام چاپ سیلک، در داخل شابلون، در قسمت بالای کلیشه مقداری رنگ مورد نیاز برای آن مرحله از چاپ را می‌ریزیم.(شکل 1)

انجام چاپ سیلک

 پس از ریختن رنگ در این مرحله، شابلون را روی سطح کار پایین می‌ آوریم و با لبه تیغ راکلت، هم‌ زمان با فشار انگشتان دو دست که روی دسته راکت ایجاد می‌ کنیم، آن را به‌طور مایل با زاویه ۴۵ درجه به طرف خود می‌ کشیم.(شکل 2)

انجام چاپ سیلک

 در اثر حرکت راکلت، رنگ‌ ها توسط لبه‌ ی تیغه‌ ی لاستیکی آن، از فضای نگاتیو کلیشه عبور می‌ کند و روی صفحه کار یا شیء مورد نظر اثر گذاشته و چاپ می‌ شود. (شکل 3)

انجام چاپ سیلک

 پس از اولین مرحله انجام چاپ سیلک، رنگ‌ هایی که در قسمت پایین کلیشه، در داخل شابلون جمع شده است را هم‌ زمان با کمی بالا نگه داشتن شابلون در روی سطح کار، با لبه‌ ی تیغه‌ ی راکلت، بدون وارد کردن فشاری نه‌ چندان زیاد به روی دسته آن، رنگ را به نرمی برخلاف حرکت قبل، به سمت مقابل و به جای اول بر می‌ گردانیم.(شکل 4)

انجام چاپ سیلک

 با انجام دادن این حرکت ضمن آنکه رنگ اضافی به بالای شابلون برده می‌ شود، روی فضاهای نگاتیو کلیشه را با یک لایه‌ی نازک از رنگ می‌ پوشانیم تا در زمان جابجایی صفحه کار یا شیء مورد نظر در زیر شابلون، از خشک شدن احتمالی ذرات رنگ‌ های باقیمانده از مرحله قبل، در بین الیاف و شبکه‌ های پارچه توری جلوگیری ‌شود.

 باید دقت کنیم تا هنگام انجام پوشش رنگ روی فضاهای نگاتیو کلیشه، شابلون به‌اندازه کافی از سطح کار فاصله داشته باشد تا باعث کثیفی یا ایجاد لکه روی سطح کار نشود.

 پس از اولین مرحله انجام چاپ سیلک، برای مشاهده طرح‌ های چاپ شده شابلون را از روی سطح کار بالا می‌ بریم، سپس با حرکت برگشت راکلت روی سطح نگاتیو کلیشه را با رنگ می‌ پوشانیم و شابلون که توسط یکی از اهرم‌ های نگه‌ دارنده در بالای سطح کار نگه داشته شده است را در این حالت رها می‌ کنیم.

 در این فرصت صفحه کار زیر شابلون که طرح اصلی روی آن چاپ شده است را برداشته و با یک بررسی سریع کنترل و پس از تأیید چاپ شده در آن مرحله از چاپ، آن را داخل طبقات خشک‌ کن برای خشک شدن قرار داده و مجدداً به چاپ کردن ادامه خواهیم داد.(شکل 5)

انجام چاپ سیلک

در کارگاه‌ های کوچک شخصی و آتلیه‌ های آموزشی، از ساده‌ ترین و با حداقل امکانات نسبت به حجم کارهای چاپ شده، برای جمع‌ آوری و خشک کردن کارهای انجام شده، می‌ توان طبقه‌ بندی و خشک‌ کن‌ های متفرقه ایجاد کرد. (شکل 6)

انجام چاپ سیلک

 در کارگاه‌ های چاپ صنعتی چاپ سیلک که مجهز به ماشین‌ های مکانیزه و مدرن این نوع چاپ هستند، دستگاه‌ های خشک‌ کننده و جمع کننده صفحات چاپ شده در امتداد یا در کنار ماشین‌ های چاپ قرار داده می‌ شوند.

 این دستگاه‌ ها به‌طور اتوماتیک کارهای چاپ شده را پس از انجام مراحل چاپ، روی یک نورد لاستیکی در حال حرکت منتقل می‌ کنند. این نورد در یک محیط باز یا در یک فضای بسته -که به صورت تونلی سرپوشیده از طلق ساخته شده است- قرار دارد که در آن هوای متعادل برای خشک کردن کارهای انجام شده جریان دارد. کارهای چاپ شده توسط این نورد در حال حرکت به سمت دیگر منتقل می‌ شوند و در پایان روی صفحات طبقه‌ بندی گردان قرار می‌ گیرند.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب