وبلاگ

ایران قطب تولید کاغذ و مقوا در منطقه – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

قطب تولید کاغذ و مقوا
hodis

آمارها نشان می دهد که تولید ۷۰۰ هزار تنی انواع کاغذهای بسته‌ بندی در سال 99 و رشد تولیدات ۲ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹؛ حاکی از توان و ظرفیت این صنعت در کشور است و می تواند به قطب تولید کاغذ و مقوا در منطقه تبدیل شود.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما: صنایع سلولزی (چوب و کاغذ) یکی از قدیمی‌ ترین صنایع در جهان است که از نظر تنوع تولید و زنجیره‌ های تولید صنایع پایین‌ دستی بسیار گسترده بوده و دارای ویژگی‌ های خاصی است. در هر کشوری تولید و مصرف کاغذ نشان‌ دهنده وضعیت اقتصادی آن کشور محسوب می‌ شود.

از سوی دیگر، نقش کاغذ در عصر دیجیتال بسیار مهم است و این ماده روزانه برای بسیاری از اهداف در سراسر جهان استفاده می‌ شود. در حقیقت، بیشترین تولید کاغذ مربوط به بخش بسته‌ بندی کاغذ و تخته است که در سال‌ های اخیر به دلیل رونق خرید آنلاین، تقاضای آن رو به افزایش است. تولیدات این صنعت شامل کاغذ بهداشتی، کاغذ روزنامه، کاغذ چاپ و تحریر و همچنین کاغذ بسته‌ بندی می‌ شود.

قطب تولید کاغذ و مقوااما در این سال‌ ها چه بر سر تولید آمد، تولید کاغذ که در شرایط نابرابر با واردات قرار داشت، با مشکلاتی از جمله تصویب قانون منع برداشت چوب از جنگل‌ ها و کمبود مواد اولیه مواجه شده است. از سوی دیگر به دلیل اقبال عمومی جامعه به کاغذ‌های وارداتی، کاغذ‌های چاپ و تحریر تولیدی در کارخانه‌ های داخلی تا مرز خمیر شدن نیز پیش رفت.

از همین رو چرخ تولید کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه در بزرگ ترین کارخانه تولیدی یعنی چوب و کاغذ مازندران و پس از آن پارس متوقف شد و در دوره‌ای کارخانه برای پاسخ به سفارش خود، کاغذ را با ارز دولتی وارد کرد.

قطب تولید کاغذ و مقواایران قطب تولید کاغذ و مقوای 400 میلیون نفر

هر چند در تمام این سال‌ ها کارشناسان خرد و کلان بر لزوم خودکفا شدن ایران در تولید داخلی کاغذ تاکید داشته‌ اند، به گونه‌ای که حتی رهبر معظم انقلاب در بازدید از نمایشگاه کتاب در سال‌ های مختلف بر موضوع و راه‌ اندازی کارخانه‌ های داخلی در این صنعت تاکید فرمودند.

اما با وجودی که امکانات و ظرفیت‌ های موجود کشور به گونه‌ای است که می‌ تواند به راحتی به قطب تولید کاغذ و مقوا و تامین نیاز جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری منطقه شود؛ اما هنوز این قطب تولید کاغذ و مقوا با مشکلات زیادی در این خصوص مواجه است که در سال‌ های اخیر با واردات کاغذ مواجه شده است.

در گزارشی که به پیوست آمده تلاش کردیم تا بررسی روند تولید و واردات این صنعت، به سرانه مصرف انواع کاغذ در کشور و مهم‌ ترین کشور‌های جهان، مشکلات و موانع این صنعت را مورد توجه قرار دهیم.

گزارش پژوهشی ایران قطب تولید کاغذ و مقوا در منطقه

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب