وبلاگ

ارز آوری شرکت صنایع پتروشیمی برای کشور – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

شرکت صنایع پتروشیمی
hodis

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه NPC شرکت صنایع پتروشیمی گفت: ما محصولات وارداتی در سال ۹۸ و ۹۹ را آنالیز کردیم که بر این اساس ۶۷۵ هزار تن کالای پتروشیمیایی به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار که عمدتا محصول میانی هستند، وارد می‌شود. ۲۳۲ قلم کالا بسته‌بندی شد که از نظر تناژ و ارزش اقتصادی ۴۰ قلم کالا ۷۰ درصد واردات را شامل شده بنابراین روی آنها تمرکز کردیم و طرح‌هایی تعریف کردیم که بتوانیم از خروج ارز جلوگیری کنیم.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایلنا، حسن عباس‌زاده در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شرکت صنایع پتروشیمی مهمترین حلقه از زنجیره ارزش صنعت نفت در راستای جلوگیری از خام‌فروشی است، اظهار داشت: در حال حاضر ما 67 مجتمع پتروشیمی در حال فعالیت داریم که از این تعداد 3 مجتمع یوتیلیتی و 90 میلیون تن ظرفیت اسمی کل مجتمع‌ها است.

تولید 35 میلیون تن محصول با صرف 40 میلیون تن خوراک

وی افزود: در پایان سال 99، 40 میلیون تن سوخت خوراک معادل 992 هزار بشکه نفت خام در روز وارد صنعت شده که 35 میلیون تن محصول نهایی تولید شده که از این میزان 25 میلیون تن صادر و 10 میلیون تن به مصرف داخلی رسیده است.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنایع پتروشیمی با اشاره به تنوع محصولات در این صنعت گفت: 330 گرید و 40 ماده شیمیایی به صنایع عرضه می‌کنیم که بابت تولید این میزان محصول 15 هزار بنگاه کوچک و بزرگ فعال هستند.

tehran exhibitio 2021

بیش از تعهد ارز به نیما دادیم

عباس‌زاده با بیان اینکه شرکت صنایع پتروشیمی در راستای ایجاد ارزش افزوده منابع هیدروکربوری فعالیت می‌کند، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهم این صنعت، کمک به تنظیم بازار ارزی کشور بوده که بخش قابل توجهی از ارز حاصل شده به سامانه نیما تحویل می‌شود، به طوری که در سال 98 بیش از تعهد ارز وارد سامانه کردیم.

30 میلیارد دلار  سرمایه‌گذاری شرکت صنایع پتروشیمی برای جهش دوم و سوم

وی با اشاره به طرح‌های در دست اجرای جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی یادآور شد: با اجرای طرح‌های جهش سوم که از سال 1401 آغاز می‌شود 48 طرح پتروشیمی اجرا می‌شود که 45 میلیون تن به ظرفیت اضافه خواهد کرد، برای این منظور 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد شد که تاکنون 8 میلیارد دلار هزینه شده است.

100 میلیون تنی می‌شویم

این مقام مسئول افزود: طرح‌های جهش دوم و سوم در راستای برنامه پنجم و ششم تعریف شده بودند و تا پایان برنامه ششم، طرح‌های جهش دوم به پایان خواهد رسید البته بخشی از آنها در نیمه اول سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و در نهایت ظرفیت فعلی را 10 میلیون تن افزایش خواهند داد بنابراین تا پایان برنامه ششم به ظرفیت 100 میلیون تن خواهیم رسید.

عباس‌زاده ادامه داد: 3 طرح از طرح‌های جهش دوم در داخل شهرها هستند که از جمله آنها مجتمع‌های اردبیل، خمین و گچساران است و 2 طرح نیز جهت تامین خوراک برای سایر پتروشیمی‌ها هستند. 2 طرح خاص دیگر محصولات پروپیلنی تولید خواهند کرد.

وی با اشاره به طرح‌های جهش سوم گفت: در جهش سوم، طرح‌های 38گانه در جاهای مختلف کشور تعریف شده که تا پایان سال 1404 و مصادف با برنامه هفتم به اجرا خواهند رسید.

جمع‌آوری فلرها؛ با یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنایع پتروشیمی ادامه داد: 13 طرح جدید در یک سال اخیر اضافه شده که از ویژگی این طرح‌ها این است که 10 شهر دارای مجتمع پتروشیمی خواهند شد. یک طرح جهت تامین خوراک و یک طرح نیز جهت جمع‌آوری گازهای فلز خواهد بود که با یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در قالب برنامه‌های قابل اجرا در هلدینگ خلیج فارس جهت تکمیل خوراک بیدبلند به اجرا خواهد رسید.

مدیر شرکت صنایع پتروشیمی در NPC گفت: در قالب طرح‌های جهش سوم اولین طرح PDH را که تاکنون به عنوان گلوگاه صنعت پتروشیمی مطرح بوده، خواهیم داشت. با اجرای این طرح (سلمان فارسی) تکنولوژی در دسترس بقیه طرح‌ها قرار خواهد گرفت. همچنین طرح GTTP را برای اولین بار در اسلام‌آباد به بهره‌برداری خواهیم رساند. همچنین 7 محصول پروپیلنی داریم که 1.7 میلیون تن در قالب جهش سوم به ظرفیت تولید صنعت اضافه خواهد شد و از پروپیلن بی‌نیاز شده و امکان صادرات بیشتری خواهیم داشت.

تکلیف 675 هزار تن محصول وارداتی را روشن کردیم

وی با بیان اینکه استراتژی ما تکمیل زنجیره ارزش بوده و مطالعات زیادی جهت تنوع‌بخشی به محصولات قابل عرضه به بازار انجام داده‌ایم، اظهار داشت: ما محصولات وارداتی در سال 98 و 99 را آنالیز کردیم که بر این اساس 675 هزار تن کالای پتروشیمیایی به ارزش 1.3 میلیارد دلار که عمدتا محصول میانی هستند، وارد می‌شود. 232 قلم کالا بسته‌بندی شد که از نظر تناژ و ارزش اقتصادی 40 قلم کالا 70 درصد واردات را شامل شده بنابراین روی آنها تمرکز کردیم و طرح‌هایی تعریف کردیم که بتوانیم از خروج ارز جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید:

بازگشایی مدارس از مهر ماه 1400

شرکت آب و فاضلاب استان تهران و قطعی آب

 

تعریف 33 طرح پیشران برای جلوگیری از واردات

مدیر شرکت صنایع پتروشیمی تاکید کرد: طرح‌های پیشران تعریف کردیم که 33 طرح را شامل شد که 3 میلیون تن ظرفیت داشته و برخی تا 1900 دلار قیمت دارند.

عباس‌زاده با بیان اینکه ما توسعه پتروشیمی بر محور گاز را تعریف کردیم، افزود: اگر این پروژه‌ها را اجرا نمی‌کردیم در حوزه برداشت گاز رقیب از ما پیشی می‌گرفت.

مدیر شرکت صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه از 33 طرح پیشران 22 طرح محصول جدید است، خاطرنشان کرد: 13 طرح پروپیلن، 6 طرح متانول، 5 طرح اتیلن و 2 طرح بنزن خواهد بود.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب