وبلاگ

آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی برای اهالی نشر

فهرست مطالب

[ad_1]

آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی
hodis

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز گذشته در جلسه هیئت وزیران محاسبه بهای آب، برق، گاز، خدمات پستی، پروانه ساختمان و عوارض کسب برای ناشران، کتابفروشان و مطبوعات با تعرفه آموزشی و یا فرهنگی مطرح و بررسی و در نهایت منجر به تصویب این پیشنهاد با عنوان آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی مشاغل سه گانه کتابفروشی ها، ناشران و مطبوعات شد.

در تبصره 2 این آیین نامه تاکید شده چنانچه مصارف ذینفعان در هر یک از قبوض آب، برق و گاز از الگوی مصرفی که ظرف مدت 3 ماه از زمان ابلاغ این آیین نامه توسط سازمان برنامه و بودجه و با همکاری دستگاه های ذیربط تدوین می شود عدول کند، مشمول تعرفه های فرهنگی موضوع این آیین نامه نمی شود.

همچنین آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی تاکید دارد دستور العمل اجرایی میزان بهره مندی از این قانون بر اساس شاخص های درآمدی ذینفعان شامل ناشران، کتابفروشان و مطبوعات تعیین می شود؛ به این معنا که این قانون به گونه ای نیست که هر ذینفعی درآمدی بیشتری داشته باشد بنابراین بیشتر از این قانون می تواند استفاده کند.

آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی

محمود آموزگار نائب رئیس اول اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چگونگی و روند شکل گیری آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی از ابتدا تا تصویب و نقش و تاثیر آن بر ذینفعان این آیین نامه که شامل ناشران، کتابفروشان و مطبوعات کشور می شود را توضیح داده است.

tehran exhibitio 2021

آموزگار گفت: بند (ج) ماده (92) برنامه پنج ساله ششم دولت و شهرداری ها را مکلف کرده که اول اینکه برای مشاغل سه گانه نشر، مطبوعات و کتابفروشان شرایطی فراهم کند که در اماکن مسکونی با کاربری فرهنگی امکان فعالیت داشته باشند.

 وی اظهار داشت: پیش از این مطبوعات به موجب بند (24) ماده (55) قانون شهرداری این امکان را داشتند و فعالیت ناشران در اماکن مسکونی نیز با توجه به مصوبه شورای اسلامی سوم شهر تهران معروف به کاربری فرهنگی (به رغم اینکه این مصوبه محدود به شهر تهران بود و شامل بقیه مناطق نمی شد) اجرای آن در کل کشور تقریبا با همراهی و اغماض مواجه می شد. ولی فعالیت کتابفروشی فقط در اماکن تجاری امکان داشت. بنابراین مصوبه از این نظر که امکان فعالیت کتابفروشی در اماکن مسکونی را فراهم می کند بسیار حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: با این مصوبه علاقه مندان به حرفه کتابفروشی می توانند در سراسر کشور با هزینه ای به مراتب کمتر مبادرت به تاسیس کتابفروشی و فعالیت در اماکن مسکونی کنند.

 موضوع بعدی ایجاد تعرفه فرهنگی برای مصارف برق، گاز، آب و پست مشاغل سه گانه است که هدف اصلی آن کاهش هزینه های فعالیت های یاد شده است.

بیشتر بخوانید:

مشکل کاغذ ناشران برطرف شده است

کاغذ بازار آزاد و افزایش قیمت کتاب

تفاوت های کتاب کاغذی با الکترونیک

وی ادامه داد: موضوع سوم چگونگی اجرای قانون به تدوین آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارتخانه های ذیربط و تصویب آن توسط هیئت وزیران موکول شده بود. تقریبا قریب به چهار سال تدوین آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی به طول انجامید. ابتدا جلساتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد که با انتقادات و اشکالات دستگاه های ذیربط به ویژه در ارتباط با مصارف آب، برق، گاز و پست مواجه بود و مهمترین موضوع ایراد دستگاه ها این بود که این مصوبه به کاهش درآمد دستگاه ها منجر می شود و راه جبران کاهش درآمد پیش بینی نشده است. به همین دلیل نتیجه مفید و موثری از جلسات این مرحله به دست نیامد.

آموزگار افزود: ادامه جلسات در سازمان برنامه و بودجه با هدایت این سازمان تشکیل شد و همراهی و همدلی دستگاه های ذیربط که عقیده داشتند علاوه بر مسائل سازمانی و دستگاهی آن ها وظیفه اجتماعی هم دارند و باید در تصویب و تدوین آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی بکوشند؛ آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی تدوین شد و به هیئت دولت ارسال شد.

ریئس اتحادیه ناشران اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی دولت نیز جلساتی تشکیل داد که آخرین آن دو ماه پیش به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد و انتقادات اعضا مورد بررسی قرار گرفت. از جمله شرکت پست نسبت به کاهش درآمد خود معترض بود اما بالاخره و نهایتا با اجماع اعضا مقرر شد که آیین نامه برای امضای هیئت وزیران در دستور کار قرار بگیرد و مطلع شدم که هیات وزیران آن را تصویب کرده است.

وی تاکید کرد: البته برای استفاده درست از آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی برای اهالی نشر و آیین نامه و کاهش سوءاستفاده ها پیش بینی ها و ساز و کاری در آیین نامه پیش بینی شده است.

نایب رئیس اول اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه ا آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی برای اهالی نشر چه تاثیر مستقیمی بر کارکرد مشاغل سه گانه کتابفروشی ها، ناشران و مطبوعات خواهد داشت، گفت: کتابفروشی ها و توزیع کتاب یکی از حلقه های مهم چرخه نشر است.

وی افزود: سیاست هایی که در سال های گذشته اتخاذ شده بود این حلقه ها را در مواردی مانند نمایشگاه های بین المللی کتاب و همچنین نمایشگاه های کتاب استانی حذف می کرد و با توجه به یارانه ای که برای برگزاری تزریق می شد عموما شرایطی فراهم می شد که کتاب با تخفیف بالایی فروش برود که منجر به رقابت غیر عادلانه می شد و این روند باعث کاهش حضور کتابفروشی ها می شد و در نهایت کتابفروشی ها را به این نتیجه می رساند که یا تغییر کاربری بدهند و یا تعطیل کنند. بنابراین این مصوبه منجر به ایجاد شرایطی برای تاسیس کتابفروشی در اقصی نقاط کشور و به قولی در هر کوی و برزنی می شود.

آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی

حل مشکل کاغذ در هیات دولت و برقراری آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی

علیرضا اسماعیلی، مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به تصمیمات جدید دولت برای حوزه نشر گفت: همزمان با میلاد امام هشتم (ع) دو اتفاق خوب هم برای اهالی نشر رقم خورد. خبر اول مربوط به حل مشکل کاغذ در سال جاری است که در پی مساعدت رئیس‎ جمهور و هیات محترم دولت صورت گرفت.

وی ادامه  خبر دوم مربوط به  آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی برای اهالی نشرداد: برقراری آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی برای دفاتر نشر و کتابفروشی‎ های کشور در امور مربوط به تعرفه ‏های آب، برق، گاز، خدمات پستی و همچنین صدور پروانه ساختمان است. آیین نامه تعرفه فرهنگی آموزشی پس از سالها گفت‎ و گو و پیگیری وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در هیات دولت به تصویب رسید.

علیرضا اسماعیلی همچنین نظر به برخی پیشنهادها در خصوص ارایه تسهیلات تحفه به ناشران در پی شرایط کرونا گفت:مبالغ تصویب شده برای ناشران بین 50 تا 250 میلیون تومان بود که رقم این تسهیلات پس از بررسی پرونده‎ های درخواست ناشران در کمیته ‏ای متشکل از اعضای صنف نشر و معاونت فرهنگی برای ناشران مقرر شد.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب