وبلاگ

آمارهای نشر کتاب در خرداد ماه 1400- چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

آمارهای نشر کتاب در خرداد ماه
hodis

آمارهای نشر کتاب در خرداد ماه حاکی از افزایش تعداد عناوین و آب رفت شمارگان و قیمت کتاب است. اما چه تعداد از عناوین منتشر شده واقعی است و چه تعداد کتاب‌سازی؟

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ بر اساس آمارهای نشر کتاب در خرداد ماه سال جاری 9 هزار و 915 عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد 7 هزار و 144 عنوان تالیف و  2771 عنوان ترجمه بوده است.

رشد حدوداً دو هزار عنوانی کتاب در خرداد نسبت به اردیبهشت، آن هم در شرایطی که عمده ناشران حرفه‌ای به دلیل نبود کاغذ دولتی و گرانی کاغذ در بازار آزاد فعالیت خود را محتاطانه‌ تر کرده‌ اند، چندان دلخوش‌ کننده نیست. خصوصاً اینکه در چند ماه اخیر فعالیت کتاب‌ سازان به واسطه نمایشگاه‌ های مجازی کتاب در پلتفرم‌ ها رو به افزایش بوده است،‌ می‌ توان چنین تحلیل کرد که حجم قابل توجهی از آمارهای نشر کتاب در خرداد ماه متعلق به کتاب‌سازها است.

بر اساس آمارهای نشر کتاب در خرداد ماه، ناشران تهرانی شش هزار و 787 عنوان و ناشران شهرستانی سه هزار و 128 عنوان کتاب منتشر کرده‌ اند‌، از میان کتاب‌ های متشر شده در خرداد ماه، شش هزار و 293 عنوان چاپ اول و سه هزار و 622 عنوان تجدید چاپ بوده‌اند.

شمارگان کل کتاب‌ های منتشر شده در خرداد ماه  10 میلیون و 343 هزار و 683 نسخه بوده است و میانگین شمارگان کتاب نیز هزار و سه نسخه است.

آمارهای نشر کتاب در خرداد ماهبیشرین های آمارهای نشر کتاب در خرداد ماه

بیشترین آمار انتشار کتاب در رده ادبیات با 1938 عنوان و پس از آن کودک و نوجوان با 1500 عنوان و علوم عملی با 1312 عنوان بوده است. کمترین آمار نیز متعلق به حوزه کلیات با 144 عنوان است.

 در حوزه کودک و نوجوان از میان 1500 عنوان کتاب منتشر شده 855 عنوان تألیف و 650 عنوان ترجمه بوده است،‌ ناشران تهرانی هزار و 124 عنوان و ناشران شهرستانی 376 عنوان کتاب منتشر کرده‌اند.

شماره کتاب های چاپ اول کودک و نوجوان 703 عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها 797 عنوان بوده است. غلبه تجدید چاپی‌ ها بر چاپ اولی‌ ها در حوزه کودک و نوجوان نشان از توجه ناشر به بازار و فروش بیشتر به جای تالیف آثار جدیدتر دارد. تولید محتوا در حوزه ادبیات کودک و نوجوان که گرایش بسیار به ترجمه وجود دارد،‌ در سال‌ های اخیر کاهش نسبی پیدا کرده و کارشناسان حوزه را نگران کرده است.

بیشتر بخوانید: مقایسه آمار نشر کتاب طی دو ماه نخست 1400 با سال گذشته

متوسط قیمت کتاب کودک و نوجوان در خرداد ماه 31 هزار تومان بوده که نسبت به اردیبهشت ماه  با 15 درصد رشد موجه بوده‌ایم.

اما در متوسط قیمت کلی کتاب در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه با کاهش حدود 2 هزار تومانی مواجه بوده‌ایم،‌ متوسط قیمت کتاب در اردیبهشت ماه 50 هزار تومان بود که این رقم در خرداد ماه به 48 هزار تومان رسیده است. متوسط شمارگان کتاب نیز در خردادماه هزار نسخه بوده است،‌ این رقم در اردیبهشت ماه هزار و 200 نسخه بود.

header footer bg1

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب