وبلاگ

پاندمی رکود در واحدهای صنفی صحافی – چاپ و نشر آنلاین

فهرست مطالب

[ad_1]

واحدهای صنفی صحافی
hodis

غفاری‌رهبر، دو عامل رشد چاپ دیجیتال و کاهش سفارش‌ ها به‌ دلیل افزایش قیمت مواد اولیه تولید کتاب را زمینه‌ ساز کاهش فعالیت واحدهای صنفی صحافی می‌ داند اما معتقد است، صحاف‌ ها تلاش می‌ کنند با کاهش ساعت کاری چراغ کارگاه خود را روشن نگه دارد و سرپا بمانند.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ جلیل غفاری‌رهبر، رئیس اتحادیه صحافان تهران با اشاره به کم‌ کاری در میان واحدهای صنفی صحافی به‌ دلیل شرایط اقتصادی کنونی، عنوان کرد: مواد اولیه مورد نیاز واحدهای صنفی صحافی در بازار موجود است؛ اگرچه قیمت‌ ها بالا رفته اما همکاران تلاش می‌ کنند کار را با قیمت مناسب به مشتریان عرضه کنند.

 وی افزود: این‌ روزها قیمت کاغذ، رشد زیادی داشته است و دست‌اندرکاران این حوزه هم با مشکلاتی روبرو هستند، به‌طوری که اگر تاجر، به واردات کاغذ اقدام کند، مجبور به فروش زیر قیمت کف بازار است.

 غفاری رهبر با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز، همواره بر افزایش قیمت عرضه آن تاثیر می‌گذارد افزود: بخش عمده کالاها و مواد اولیه مورد نیاز صحافی، وارداتی است و بالا رفتن نرخ ارز به افزایش قیمت آن‌ها منجر می‌شود که شرایط کار را سخت می‌کند. معمولا زمانی که قیمت‌ها بالا می‌رود، ناشران برای مدت زیادی حجم سفارشات خود را کاهش می‌دهند یا برای سفارش جدید، دست نگه می‌دارند و صبر می‌کنند تا وضعیت بازار آرام شود و اکنون نیز وضعیت به همین گونه است.

 

کاهش ساعات کاری در واحدهای صنفی صحافی

 غفاری رهبر گفت: ناشران در این مدت بسیار کم‌کار شده‌اند و حجم سفارش صحافی، کاهش داشته و البته در این میان چاپ کتاب، به شیوه دیجیتال نیز بازار کار صحافی‌ها را از بین برده است. دارندگان واحد چاپ دیجیتال، در کنار تجهیزات خود دستگاه‌های صحافی نیز قرار داده‌اند که برای چاپ کتاب در شمارگان پایین استفاده می‌شود و سال‌ها است که این بازار موازی وجود دارد.

 رئیس اتحادیه صحافان تهران درباره تعطیلی واحد صنفی از ابتدای سال جاری گفت: خبر تعطیلی واحد صنفی را دریافت نکرده‌ایم. تا جایی که اطلاع داریم صحاف‌ها تلاش می‌کنند با کاهش ساعت کاری چراغ کارگاه خود را روشن نگه دارد و سرپا بمانند.

header footer bg1
مطلب قبلیچهلین غروب غم انگیز سید حسین میرباقری مهرآبادی

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب